Montaż przewlekany THT i Montaż powierzchniowy SMT, co warto wiedzieć o technologii montażu na płytkach drukowanych?

Montaż przewlekany THT

Montaż przewlekany THT to najstarszy i najprostszy sposób montowania elementów elektronicznych na płytkach PCB. Na ogół przeprowadza się go manualnie, może być robiony półautomatycznie. Sedno tego rodzaju montażu zasadza się w przewlekaniu cienkich drucików przez niewielkie otwory znajdujące się w płytce PCB. Jak widać, nazwa ma swoje uzasadnienie. Druciki są przylutowywane do płytki tak, by razem z nadrukowanymi wcześniej ścieżkami, tworzyły zamknięte obwody. Końcówki drucików są odcinane a całość zabezpieczana np. lateksem lub żywicą. Ostatnim etapem montażu przewlekanego THT jest optyczna kontrola jakości, która ma wskazać ewentualne niezamknięte lub zwarte obwody.

Montaż przewlekany wykorzystuje tylko jedną stronę płytki PCB. W Polsce oferuje go między innymi zamel.com.

Montaż powierzchniowy SMT

Montaż powierzchniowy SMT jest wykonywany w pełni automatycznie. Stosuje się tutaj automaty montażowe. Przy jego wykonywaniu wykorzystuje się tylko jedną stronę płytki PCB, stąd też nazwa. Poszczególne komponenty są przymocowywane za pomocą kleju. Dla przyspieszenia procesu stosuje się strumień gorącego powietrza. Kiedy klej zostanie utwardzony, przechodzi się do następnego etapu montażu, jakim jest połączenie końcówek wszystkich elementów ścieżkami przewodzącymi. Ma to na celu zamknięcie obwodów. Montaż powierzchniowy podobnie jak montaż THT wykorzystuje tylko jedną stronę płytki PCB. On także kończy się automatyczną kontrolą jakości.

Montaż kontraktowy elektroniki – które branże wykorzystują go najczęściej

Paradoksalnie z usługi montażu kontraktowego elektroniki najczęściej korzystają firmy z branż, które z elektroniką są kojarzone mało lub wcale. Duże koncerny elektroniczne mają własne linie produkcyjne i nie potrzebują usług firm trzecich. Natomiast małe firmy stawiające na krótkoseryjną produkcję chętnie zlecają część montażu firmom zewnętrznym. Taki trend zauważalny jest zwłaszcza w trzech branżach: medycznej, budowlanej i samochodowej.

Przeczytaj też: Montaż kontraktowy na zlecenie mocno rozwinął produkcję w Polsce

Komentowanie nie jest możliwe.