Wygląd i zapach Mrogi w okolicy jazu na Hucie Józefów w Głownie zaniepokoił wędkarzy i mieszkańców. Woda była koloru pomarańczowego, z widocznym osadem, a jej zapach był bardzo nieprzyjemny. To tego dochodzi obawa, że jest niebezpieczna dla zdrowia.

Nieczystości w postaci zawiesiny o pomarańczowym zabarwieniu spływały do rzeki w środę, 28 sierpnia. fot. Agnieszka Wojcieszek
Nieczystości w postaci zawiesiny o pomarańczowym zabarwieniu spływały do rzeki w środę, 28 sierpnia. fot. Agnieszka Wojcieszek

To niestety nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie, poprzednia miała miejsce dokładnie przed miesiącem, ale wtedy zanieczyszczenie wystąpiło w Ziewanicach i Boczkach Domaradzkich.

Co w sprawie wykrycia źródła zanieczyszczenia zrobił Urząd Miejski w Głownie, a co Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska? Dlaczego tak trudno jest wykryć sprawcę zanieczyszczeń i pociągnąć go do odpowiedzialności? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w najnowszym numerze Wieści z Głowna i Strykowa oraz w jego wydaniu cyfrowym.

16 komentarzy

 1. Wędkarze powinni dzwonić na tel. alarmowy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska 0 721111213, przyjadą po 2-3 godzinach. Telefony do urzędów są nieskuteczne, ich reakcja po dwóch dniach od zrzutu to szukanie śladów zębów na kaszance.

 2. W sprawie zanieczyszczenia wody dzwońcie na tel. alarmowy WIOŚ, 0 721111213

 3. Magistrat nie potrafił wykryć:
  1.Kotłowni spalających tworzywo sztuczne, chociaż w sezonie śmierdzi jak diabli.
  2.Nadliczbowych mieszkańców, którzy wyprodukowali górę śmieci.
  3.Cwaniaków zanieczyszczających rzekę.
  O tasiemcu pt.”Zakup autobusów” tylko wspomnę.
  5 bieg.

 4. Kontrole piwinny odbyć sie tez na posesjach w pobliźu rzeki. Co niektórzy opŕóźniają szamba odprowadzajac do rowów nieczystości .

  • Taka ciekawostka. W Głownie jest nie więcej niż 1500-2000 domów. Gdyby założyć, że wszystkie nie są podłączone do kanalizacji i spuszczają całość ścieków z szamb do Mrogi. To biorąc pod uwagę średni przepływ Mrogi (1,8 m3/s) każdy z tych domów musiałby opróżnić pełne, duże szambo o pojemności 10 m3 co 10-13 dni, aby osiągnąć poziom zanieczyszczeń taki sam jak miała Wisła w Warszawie przed uruchomieniem rurociągu na moście pontonowym. Jest to nierealne do osiągnięcia, bo w domach prywatnych nie powstaje tyle ścieków, a ilość domów jest dużo mniejsza, bo sporo jest podłączonych do kanalizacji. Niemniej Trzaskowski twierdził, że zanieczyszczenie Wisły jest niegroźne, więc i u nas byłoby to niegroźne ;-).

  • Co niektórzy myślą, że po ich anonimowym donosie na portalu w Głownie zawyją syreny.

 5. A piekny Solan jak w huja gra.syf malaria. Tu szukać

 6. Jak byś anonim przeczytał ulotkę wspomnianego wędkarza który startował w wyborach to byś wiedział że było wspomniane o czystości rzeki Mrogi i przyległych zbiorników na ternie naszego miasta

  • I co z tego że było wspominanie? I jaki czas po wyborach się temu człowiekowi przypomniało o syfie?

  • Mam Ci jaśnie Panie Wędkarzu przypomnieć kiedy były wybory a kiedy ktoś zainteresował się tym że w tamtym miejscu od dawna płynie syf? Nie ośmieszajcie się.

 7. W wersji gazetowej urzędnicy narzekają, że nie są zawiadamiani o wszystkich zauważonych przypadkach zanieczyszczenia rzeki. Trudno się jednak dziwić ludziom, że nie zgłaszają takich przypadków skoro nie widzą żadnych efektów takich zgłoszeń. Czy ktoś zna jakiś przykład z Głowna, że kogoś złapano na zanieczyszczeniu? Poza tym jak czytam, że po wycieku zanieczyszczeń zgłoszono 5 firm do kontroli, jako potencjalnie podejrzanych o ten wyciek, a Inspekcja przeprowadziła kontrole 3 z nich i zajęło jej to w sumie ponad pół roku, to czego się spodziewać po wynikach takiej pracy i kontroli?

 8. Szkoda to jest nie robić nic i głupio komentować

  • A Ty co zrobiłeś w związku z tym syfem? Osoby ponizej dobrze napisały nie jeden wędkarz tam przechodził i żadnemu nigdy to nie przeszkadzało.

 9. Lepiej późno niż wcale kiedyś nikomu nie przeszkadzało ale na szczęście społeczeństwo się zmienia

 10. Najbardziej mnie śmieszny skowyt wędkarzy bo o tym że tam syf wypływa wiedzieli od wielu lat.

  • Szkoda że jeden z wędkarzy nie zainteresował się tym problemem jak starał się o stołek w wyborach. Teraz się nagle przypomniało.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.