Ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba w opublikowanym dziś dekrecie udzielił w związku z zagrożeniem epidemiologicznym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. do dnia 29 marca osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Dziuba

Proboszcz parafii katedralnej Robert Kwatek powiedział nam, że na tę chwilę nie zostaną w parafii wprowadzone żadne ograniczenia związane z zagrożeniem koronowirusem. Zwraca jednak uwagę, że wierni chcący uniknąć w świątyni tłoku mają w niedzielę do wyboru aż 7 mszy świętych, natomiast w pozostałych czterech świątyniach na terenie tej parafii, jest ich około 20 (św.Leonarda, pijarzy, bernardynki i kaplica WSD)

Parafia katedralna odwołała rekolekcje szkolne, ze względu na rozporządzenie o zamknięciu szkół, odwołany jest też koncert planowany na 22 marca, Jan Sebastian Bach – Pasja wg św. Jana – fragmenty” w wykonaniu Chóru Kameralnego „In Laetitia” oraz zespołu muzyki dawnej „La Tempesta” – odbędzie się on na jesieni tego roku.

– Obowiązek wiary to obowiązek sumienia, każdy wierny powinien podjąć decyzję, czy przyjdzie do kościoła. My, księża jesteśmy aby służyć. Na pewno będziemy gotowi to robić, dotyczy to też sakramentów.

Proboszcz przypomina, też że w czasie mszy św. obowiązuje zalecenie, aby znak pokoju przekazywać sobie ukłonem, a komunię świętą brać w dłoń, z czym nie ma większego problemu, bowiem od dawna część wiernych wybierało właśnie taką formę wybrało.

– Na najbliższą niedzielę wszystkie kropielnice zostaną opróżnione z wody święconej, umyte zostaną te elementy, które są najczęściej dotykane przez wiernych, np. ławki, szczególnie w miejscach, gdzie wierni opierają ręce.

O podobnych środkach ostrożności powiedział nam także proboszcz parafii na Korabce, ks. Adam Domański, który powiedział, że parafia nie zwiększy ilości mszy. Obserwując dotychczasową frekwencję uważa, że odbywające się cztery dziennie w świątyni i jedna w kaplicy w Chąśnie to wystarczająca ilość. Osoby, które wolą kameralne mszę zaprasza do kościoła w tygodniu. Parafia nie odwołuje też zaplanowanych wielkopostnych nabożeństw. Proboszcz będzie jednak uczula, aby nie zajmować blisko siebie miejsc w świątyni.

14 komentarzy

 1. Rozumiem problem Kościoła i mam propozycję dobrego rozwiązania dla ks. biskupa. Całkowita dyspensa od mszy, z wyjątkiem tacy – w formie przelewu na wskazane konto bankowe parafii. Dzięki temu skutecznie zapobiegamy zakażeniom i jednocześnie spełniamy najważniejszy obowiązek wiernego.

 2. Też się boję

  Jeśli ktoś nie ma ochoty iść do Kościoła to niech nie idzie. Każdy ma swoje sumienie i niech postępuje zgodnie z nim. Nie ma obowiązku rzucania pieniędzy na tace. To jest ofiarą dobrowolna. Jeśli ktoś czuje strach niech zostanie w domu. Komentujący tutaj do Kościoła pewnie nie chodzą i nie pójdą sny się nie zarazić, ale w kolejkach w marketach stoją po godzinie. Tam pewnie zarazić się nie można…

 3. Dyspensa jest, ale oprócz tego nadzieja, że ciemnota i tak przyjdzie i na tacę rzuci 🤣

 4. a klechy tylko kasa kasa kasa – nie wazne ze moze to doprowadzic do zakazen. wuj z nimi …

 5. A pedofilia to też zaraza ale w kk ma się dobrze!

 6. Mamy nową prawdę objawioną okazuje się że woda święcona nie tylko nie jest święta, ale że może ZABIJAĆ.

 7. uważam że taka postawa może być bardziej kosztowna dla Kościoła niż ta utrata kilku mln pln z braku tacy, ja bym oczekiwał od Kościoła postawy edukacyjnej, spójnej z tą promowaną w kraju i za granicą. Rozumiem że Kościół jest i powinien być otwarty dla wszystkich, ale na Boga podziękujmy za wyplenienie tego cholerstwa już po, będącym przy życiu!

 8. “osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),” – ALE OSOBY BEZ OBJAWÓW TEŻ MOGĄ BYĆ NOSICIELAMI I ZARAŻAĆ !!!

 9. Ciekawy jestem, ile osób w niedzielę pójdzie do kościoła.

 10. Liczy się tylko mamona!Odwołano tylko te”imprezy”które nie wiążą się z kasą!A tzw dyspense,niech zastosują wobec pedofilow,których mają mnóstwo w swoich szeregach!Ciemnogrod niech daje im kasiore,a ta ich uzdrowi!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.