W połowie marca „Muzeum na kółkach” zawita do Nieborowa i Łowicza, aby przypomnieć mieszkańcom o dziejach lokalnej społeczności żydowskiej.

„Muzeum na kółkach” było już w ubiegłym roku w Głownie. Na zdjęciu: przedstawiciele inicjatorów projektu, czyli Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie. Fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Przez trzy dni w Nieborowie i trzy dni w Łowiczu będzie dostępny pawilon z mobilną wystawą i warsztatami, a także szereg towarzyszących mu wydarzeń kulturalnych. Projekt jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w różnych miejscowościach w Polsce. W tym roku trasa, jaką muzeum przemierzy, rozpocznie się w Nieborowie, a potem będzie wiodła przez Łowicz.

Wydarzenia kulturalne i atrakcje, jakie zostaną zaprezentowane, mają przypomnieć o tym, że przed II wojną światową Żydzi stanowili 10% ludności Polski. Wśród nich będzie makieta typowej żydowskiej miejscowości, prezentacja życia codziennego i języków Żydów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także warsztaty, dyskusje, prelekcje czy pokazy filmowe.

Każdy będzie też mógł podzielić się swoją historią, związaną z tym tematem. Zwiedzanie wystaw i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów będzie bezpłatne.

W Nieborowie objazdowe muzeum będzie od 11 do 13 marca. Atrakcje zaproponowane przez nie to spotkania z Moniką Sznajderman wokół jej książki „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, z Pawłem i Jakubem Szapiro, z Hanną Popowską-Taborską (Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata) i Jarosławem Durką, autorem książki o Edmundzie Radziwille. Smakowicie zapowiadają się też warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej.

W Łowiczu „Muzeum na kółkach” będzie można oglądać od 15 do 17 marca. W planie są m.in. spacer przewodnicki po cmentarzu żydowskim i katedralnym, spotkanie z Jakubem Petelewiczem (historykiem zajmującym się problematyką relacji polsko-żydowskich i holocaustu), spotkania artystyczne na ul. Zduńskiej, warsztaty plastyczne z wycinanki żydowskiej i na zakończenie koncert muzyki klezmerskiej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.