Wiele ciekawych rzeczy działo się dziś, 27 października, w ramach drugiego dnia wizyty “Muzeum na kółkach” w Głownie.

Muzeum_na_kółkach_w Głownie

Najpierw, o godzinie 8.00 w Zespole Szkół Licealno-Gimnazjalnych rozpoczęły się warsztaty “Wspólny dom”, które poprowadził Szymon Gotowski, edukator Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z Warszawy – organizatora “Muzeum na kółkach”, czyli mobilnej ekspozycjo połączonej z programem edukacyjnym.

Równolegle z zajęciami w ZSLG, w murach Gimnazjum Miejskiego edukatorka i przewodniczka Katarzyna Jakubowicz prowadziła równie ciekawe warsztaty dotyczące życia społeczności żydowskiej, funkcjonowania ważnych dla niej instytucji, a także obyczajów i tradycji. Przywiozła ze sobą zbiór judaików – przedmiotów ważnych dla kultury żydowskiej, m.in. kilka rodzajów świeczników, tradycyjne nakrycie głowy, kielich, bączki do gier.

O godz. 9.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie rozpoczęły się warsztaty z wytwarzania papieru czerpanego i zdobienia go symbolami judaizmu – gwiazdą Dawida oraz menorą. Zajęcia te poprowadziła Agata Ignaczak, a wzięli w nich udział uczniowie starszych klas miejskich podstawówek, kolejno SP2, SP3 i SP1.

Na tym nie koniec. Mobilny pawilon “Muzeum na kółkach”, który od wczoraj ustawiony jest na Placu Wolności, o godzinie 12.00 otwarty został dla odwiedzających – osób w każdym wieku. Można go zwiedzać do 18.00.

Równocześnie w galerii MOK, dziś do godz. 19.00, a jutro od 10.00 do 17.00 można oglądać wystawę “Z narażeniem życia…”, przybliżającą postacie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Jutro, w piątek, 28 października, muzeum będzie można zwiedzać od 10 do 18. W godzinach 16-17 na Placu Wolności harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zaprezentują program o dawnych grach i zabawach pt. “Cymbergaj, ciupy i fruczka – dla dziadka i wnuczka”. Między 10 a 11.15 w MOK odbędzie się spotkanie autorskie pt. “Blaski i cienie głowieńskiego Sztetla”. Poprowadzi je autor książki “Dzieje społeczności żydowskiej w Głownie” dr Tomasz Romanowicz. Po spotkaniu, o godz. 11.15 rozpocznie się złożony z piosenek żydowskich program “Śpiewam życie”, przygotowany przez Emilię Kudrę i Michała Makulskiego.

Swój pobyt w Głownie “Muzeum na kółkach” zakończy jutro o godz. 17.00.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.