Możemy wyróżnić bardzo wiele różnych uszkodzeń łożysk. Ponieważ było ich tak dużo, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna postanowiła sklasyfikować rodzaje awarii i w efekcie wyróżniła aż sześć grup oraz 16 podgrup. Jeśli zastanawiasz się, które z nich występują najczęściej, zapraszamy do lektury.

Naprawa usterek w łożyskach

Rdza, korozja, rysy, złuszczenia, blokowanie, czy ślady wytarcia to usterki, które bez wątpienia występują w czasie użytkowania łożyska, ponieważ elementy wychodzące z fabryki nie mają prawa mieć jakichkolwiek wad. Po wyprodukowaniu i przed wprowadzeniem ich do sprzedaży są szczegółowo sprawdzane pod kątem uchybień.

Gdzie najczęściej można zlokalizować usterki? Chociaż nie można wykluczyć żadnej powierzchni funkcjonalnej, w pierwszej kolejności uszkodzenia pojawiają się na bieżniach, jak i na elementach tocznych. Jeśli posiadasz dostęp do programu utrzymania ruchu, możesz szybko zlokalizować powstałe uchybienie, co pozwoli na równie szybką naprawę. Dzięki temu zapobiegniesz poważniejszym usterkom, a co najważniejsze – zaoszczędzisz na wymianie.

Uszkodzenia eksploatacyjne i przedeksploatacyjne

Przejdźmy teraz do głównego podziału rodzajów uszkodzeń łożysk. Otóż wyróżniono dwie główne kategorie: uszkodzenia eksploatacyjne, czyli te powstałe w trakcie użytkowania oraz uszkodzenia przedesploatacyjne, czyli najczęściej powstałe w czasie montażu. Uszkodzenia eksploatacyjne najczęściej powstają wtedy, kiedy przez łożysko płynie prąd elektryczny, następuje zmęczenie materiału, występuje niewspółosiowość w trakcie pracy, zaniedbane zostało smarowanie, wykonano złe uszczelnianie lub gdy występują drgania. Z kolei uszkodzenia przedeksploatacyjne tworzą się wtedy, kiedy uszkodzone zostaje gniazdo łożyska, występuje niewspółosiowość statyczna, przeprowadzony został nieprawidłowy montaż, nie zadbano o odpowiedni transport i przechowywanie, wystąpiło duże napięcie na łożysko lub wykonane zostało nieprawidłowe pasowanie na wale oraz w oprawie.

Jak zapobiec uszkodzeniom łożyska?

Uszkodzenia łożyska mogą być różne. Zależy to od szeregu czynników. To m.in. rodzaj łożyska, luz, obciążenie, prędkość, używany środek do smarowania, natężenie prądu i czasu jego trwania itp. W przypadku elektrycznych usterek warto zastosować specjalne łożysko z izolacją – w tym celu świetnie sprawdzi się łożysko hybrydowe. Dlaczego? Oprócz niezawodnej izolacji jest w stanie pracować z dużą prędkością oraz wyróżniają się ogromną trwałością (w porównaniu z innymi). Podczas eksploatacji warto również pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Chodzi m.in. o właściwy montaż, regularne smarowanie oraz prawidłowy dobór (ze względu na przeznaczenie). Dzięki temu z pewnością przedłużysz żywotność swoich łożysk.

Wysokiej jakości łożyska mogą Państwo kupić w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria

Komentowanie nie jest możliwe.