“Bogurodzica” odśpiewana przez chór rycerzy, “Rota” w uczniowskim wykonaniu, czy “Przybyli ułani pod okienko” – te i inne pieśni oraz współczesne piosenki patriotyczne zaprezentowano na festiwalu w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach.

Festiwal, nawiązujący do świąt majowych, a także 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowała nauczycielka języka polskiego i historii Małgorzata Chmurska, a wzięły w nim udział wszystkie klasy, począwszy od oddziału przedszkolnego, po klasy gimnazjalne – niektóre reprezentowali soliści lub kilkuosobowe zespoły, inne wyszły na scenę w pełnym składzie.

Występy oceniało nauczycielskie jury, w którym zasiedli: Iwona Ciecińska (wicedyrektor szkoły), Małgorzata Chmurska, Adam Rutkowski i Piotr Banaszek. W toku obrad zdecydowali, że na I miejsce zasłużyła Milena Markowska z klasy III Szkoły Podstawowej, która zaśpiewała piosenkę “Taki kraj”. Miejsce II zajęła klasa V za “Rotę”, a miejsce III ex aequo – Natalia Gabara z kl. II a gimnazjum za “Rozkwitały pąki białych róż” oraz klasa II SP za “Szarą piechotę”.

W części konkursowej “Jaka to melodia piosenki patriotycznej?” najlepsza w odgadywaniu utworów po kilku taktach okazała się klasa IV z wychowawczynią Małgorzatą Rutkowską.

Szkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej połączony został z podsumowaniem konkursów, ogłoszonych z okazji święta patrona szkoły – pochodzącego z Bratoszewic pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Idziego Benedykta Radziszewskiego. Jeszcze zanim rozpoczęto przegląd wokalny, wręczono nagrody laureatom konkursów na album, wiersz o patronie lub list do niego/o nim. Nagrodzono także najpiękniejsze patriotyczne dekoracje sal.

Więcej napiszemy w gazetowym wydaniu “Wieści”, a teraz zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z festiwalu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.