Rozpoczęty dzisiaj, 8 kwietnia, i mający potrwać do odwołania strajk nauczycieli to wyzwanie, z jakim musieli poradzić sobie rodzice. To do nich należała decyzja: przyprowadzić dziecko do szkoły, czy lepiej żeby zostało w domu pod czyjąś opieką. Jak radzili sobie z tą sytuacją?

– Mój syn Filip został w domu pod opieką męża. Akurat my mamy taką możliwość. Mąż jest rolnikiem. Co prawda teraz jest dużo pracy w gospodarstwie, ale dziecko jest ważniejsze – powiedziała nam Beata Lewaniak z Teresewa w gminie Kiernozia. Filip jest obecnie uczniem IV klasy.

– Młodszy syn, który chodzi do przedszkola nr 5, został dzisiaj pod opieką męża, który idzie do pracy na popołudnie, a później zajmie się nim babcia. Jutro też pewnie też babcia… – powiedziała pani Ewa z osiedla Starzyńskiego w Łowiczu. Starszy syn chodzi do szkoły pijarskiej, która nie strajkuje, więc w tym przypadku nie było problemu. Zorganizowanie opieki dla dziecka przez pierwsze dni strajku szkolnego nie stanowiło dla niej większego problemu. Jego skala może jednak rosnąć w kolejnych dniach – jeśli strajk szybko nie zakończy się.

– To nie był dla nas duży problem, syn ma 8 lat, chodzi do pierwszej klasy, został w domu i zajęła się nim babcia – powiedziała nam pani Monika Znyk – Zresztą i tak trafia pod jej opiekę, gdy tylko jest chory, a my musimy iść do pracy. Babcia na pewno coś wymyśli, sądzę, że zabierze go do ogrodu a potem na plac zabaw, zjedzą coś i znowu wyjdą z domu na świeże powietrze. Nie chciałam posyłać go do szkoły, bo nie wiedziałam, czy będzie zapewniona opieka, a z drugiej strony chciałam uniknąć pozostawienia go np. samego na świetlicy.

Andrzej Kochanek zszedł dziś rano z nocnej zmiany, więc od rana był w domu, dlatego dwóch synów zostało pod jego opieką. – Nie zmarnujemy tego czasu, rano byliśmy na placu zabaw, potem odrobiliśmy lekcje i znów pójdziemy na plac zabaw. Jest bardzo ładna pogoda, więc nie zostaniemy w domu – mówi. Chłopcy nie poszli do szkoły, bo inni rodzice otwarcie mówili, że chcą zostawić dzieci w domach.

Lech Aniszewski, który jest ojcem nastoletnich dzieci w wieku 13 i 16 lat, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu powiedział nam, że znając sytuację, jaka jest dzisiaj w szkole, zdecydował wspólnie z małżonką o tym, że dzieci zostaną w domu pod opieką babci. – Myślę, że w dużo trudniejszej sytuacji są rodzice, którzy mają małe dzieci – powiedział nam.

Jedna z mieszkanek osiedla Bratkowice powiedziała nam, że dla dzieci ze Szkole Podstawowej nr 7 w poniedziałek i wtorek odbywają się rekolekcje, dlatego jej syn został w domu, a do kościoła zaprowadzi go sama. Drugiego zaprowadziła do Przedszkola Diecezjalnego, które pracuje normalnie.
Co więcej, od środy do piątku dzieci z młodszych klas mają wolne z powodu zaplanowanych egzaminów gimnazjalnych, zaś od przyszłego tygodnia szykują się kolejne dni wolne od nauki szkolnej, mające związek z egzaminem ósmoklasisty. – Syn się cieszy, ja może trochę mniej – komentuje nasza rozmówczyni.

– Stwierdziliśmy z żoną, że skoro lekcji i tak ma nie być, zostawimy syna na cały dzień u teściowej – mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Korabki. – Syn się ucieszył, teściowa jeszcze bardziej! Jutro zamierzamy zrobić tak samo. Tylko wolelibyśmy wiedzieć ile to jeszcze będzie trwało, łatwiej byłoby coś zaplanować. Gdyby nie teściowa, i jej wielka cierpliwość, to musiałbym brać teraz urlop, a miałem już rozplanowany do końca roku.

19 komentarzy

 1. NAJWYŻSZA PORA KSZTAŁCIĆ NOWYCH NAUCZYCIELI. BETON WYCHOWANY W KOMUNIE SIE NIE ZMIENI I DALEJ BEDZIE DLA NICH MAŁO KASY CHOĆ BY ZARABIALI PO 10TYŚ.
  A RODZICE JAK SIEDZĄ Z DZIEĆMI DO 22 Z LEKCJAMI TAK DALEJ BĘDĄ SIEDZIEĆ.

 2. Zobaczcie ludzie, Anonim tu i gdzie indziej wypisujący głupoty to pisowski troll. Obraza ciagle nauczycieli. Nauczyciele nie przejmujcie się tymi ohydnymi wpisami i walczcie o swoje.

  • Pozdrawiam

   to że komentujący niewpisze w pozycji imię nie oznacza droga pani anno że pisze to jedna i ta sama osoba – tak w woli przypomnienia.
   Proszę się dokształcić z obsługi umieszczania komentarzy

 3. Nauczycielom jest ciągle mało,
  do tego są wyszczekani że ho-ho .
  Ich stara śpiewka (do tego bezczelna ) z której ciągle korzystają – to : cytuje “TRZEBA BYŁO SIĘ UCZYĆ”

 4. Walka o stołki kosztem dzieci i rodziców….ja też bym chciał zarabiać więcej ale jak będę strajkował to nikt mi nie zapłaci za ten dzień a dwa prwnie mnie wywalą z roboty…i co ja biedny mogè…bym był nauczycielem to bym brał kase za łażenie po mieście że niby strajkuje
  .. żałośni jesteście Teachers

 5. Wielu z tych nauczycieli to nieudacznicy życiowi i mogą się tylko dowartościować przed dzieçmi bo wśród dorosłych to kompletne zera. Podwyżki tak ale dla tych dobrych z powołaniem odlowiedzim podejściem i zaangażowaniem anie dla wszystkich

 6. Każdy innym pracuwnik w ” normalnym świecie” distaje podwyżki za to że ktoś jest zadowolony z jego pracy a Ci żądają dla każdego czy mam mózg czy nie ta sama kwota

 7. Podwyżki tak, ale tylko dla najlepszych nauczycieli, którzy potrafią w rzetelny sposób przekazać wiedze.
  Albo większa kontrola nauczycieli. Niestety jest wśród nich wielu takich co wydaje im się ze dobrze uczą a tak naprawdę tylko zniechęcają i krzywdzą dzieci.

  • Podwyżki ale dla dobrych za zaangażowanie…a nie ustawowo dla każdego debila co nie mogł znaleźć innej pracy to został nauczycielem…

 8. A ja uważam że po strajkach trzeba sprawdzić kwalifikacje w tym zawodzie. Jak patrzę na poziom co niektórych to ręce opadają.
  Anonim! Miałeś do mnie zadzwonić, chyba masz pełne kalesony.

 9. Jak mąż jest rolnikiem , to ma pieniądze z krów i świń – może zatrudnić opiekunkę

 10. Mamy rząd kłamczuchów, który poprzez propagandę “gadzinowej” tvp okłamuje społeczeństwo i dokonuje napuszczania Polaków na Polaków.

  • Taa, a pokomony za świętych robią.

  • A nauczycieli to Tusk okłamał bo mówił że ….polskie dzieci bedą uczyć dobrze xarabiający nauczyciele…a potem G im dał i zawinoł kite do Brukseli…a tera PO mowi że by dali wszystko czego chcą ci nauczyciele….a ja wam dam po 100 milonów ……jak mnie wybierzeta ….to wam dam ……….może

  • Nie oglądaj TVP włącz Polsko języczny TVN i dalej żyj w świecie sprzed 2015 r

 11. Nie popieram tej politycznej hucpy Broniarza, choć uważam, że nauczyciele powinni godnie zarabiać!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.