Spływają kolejne wyniki referendów strajkowych, które odbywają się szkołach i przedszkolach. Nie zostaną one jednak przeprowadzone we wszystkich placówkach.

Referenda poprzedzają mający się rozpocząć 8 kwietnia – na 2 dni przed egzaminem gimnazjalnym – strajk pracowników oświaty, w czasie którego będą się oni domagać podwyżek.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 na Blichu we wczorajszym referendum wzięło udział 45 spośród 86 pracowników szkoły. Za strajkiem głosowało 31, przeciwko było 8, pozostałe głosy były nieważne.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Łowiczu w referendum udział wzięła większość pracowników. Z nieoficjalnego, ale rzetelnego źródła dowiedzieliśmy, że spośród nich aż 87% poparło strajk.

Referendum przedstrajkowe nie odbędzie się na pewno w Szkole Podstawowej w Dąbkowicach Dolnych. – Nauczyciele z naszej szkoły są przeciwni strajkowi – powiedział nam dyrektor Jacek Stelmaszewski. Dodał, że mimo, iż nauczyciele z Dąbkowic nie należą do związków, to podjął z nimi temat strajku, jednak uznali, że forma przeprowadzenia go niedługo przed egzaminami gimnazjalnymi jest niewłaściwa i godzi w dobro dzieci.

Referenda nie odbędą się też w szkołach „stowarzyszeniowych” w gminie Kocierzew Południowy (Łaguszew i Gągolin Południowy), choć nie oznacza to, że ci nauczyciele nie mają postulatów płacowych, ale zamierzają o nie walczyć innymi sposobami.

Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu
Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu

Referendum nie jest planowane też m.in. w szkołach pijarskich w Łowiczu oraz szkołach „stowarzyszeniowych” w gminie Łowicz (SP Jamno, Wygoda, Niedźwiada).

W wielu placówkach na terenie powiatu łowickiego referenda zostaną przeprowadzone dzisiaj, bądź też jutro.

Czy popierasz strajkowe zamiary nauczycieli, którzy domagają się podwyżek?

Loading ... Loading ...

Dziś liczne referenda strajkowe w szkołach

Aktualizacja: w najnowszym numerze NŁ publikujemy szczegółowy raport o tym jak wyglądały wyniki referendów w poszczególnych szkołach na naszym terenie. Raport już w sprzedaży.

87 komentarzy

 1. Wychowanka

  tylko ze ten z biedronki wychodzi po 12 godzinach pracywiec co moze zrobic tylko isc spac aby nastepnego dnia miec tam sile wrocic siasc na kasie na nastepne 12 godzin i w miedzy czasie dokladac towar

 2. Niczego nie powinniście dostać, a jeszcze powinni zlikwidować tę komunistyczną kartę nauczyciela.

 3. Wpisz w Google

  #pusteobietnice

 4. ad. wypowiedzi “Inteligentny człowiek zorientuje się, o co chodzi, a głupi nauczyciel czepia się błędów w pisowni…” Inteligentnego człowieka powinny razić błędy językowe. Dziwne, że ten, który to napisał, uważa się za inteligentnego człowieka… a nauczycieli uważa za głupich….

  • Chyba autor wypowiedzi “Inteligentny człowiek zorientuje się, o co chodzi, a głupi nauczyciel czepia się błędów w pisowni…” omijał szkołę szerokim łukiem.
   Oj prawdą jest, że “lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.” /Mark Twain/

  • Mogą i razić a kulturalny człowiek nie zwraca drugiemu uwagi… W waszym przypadku ani kultury, ani inteligencji, ani pokory, ani zdrowego rozsądku… Do roboty nieroby!

 5. Sprzedawca z np. Biedronki zarabia więcej niż początkujący a nawet nie tylko początkujący nauczyciel, no i po przyjściu z pracy ma wolne…. Nauczyciel, niestety, nie. Szkoda też, że większość ludzi zapomina, że bez nauczycieli nie byłoby szkół, a bez szkół ci, którzy tak się wymądrzają, nawet czytać by nie umieli.

 6. Ci, którzy uważają, że nauczyciele to nieroby i za dużo zarabiają, chyba nie mają w rodzinie nikogo, kto jest nauczycielem. Wszystkich kłuje w oczy 18 godzin w etacie, ale jakoś wszyscy zapominają, że czas pracy nauczyciela wynikający z KN to też 40 godzin ( przygotowanie do lekcji, przygotowanie sprawdzianów, sprawdzanie prac, dokształcanie, zebrania, rady, itp).

 7. Do roboty nieroby, a nie szukacie kolejnych powodów, żeby się obijać!!!

 8. Nauczyciel

  Tak jest źle nauczycielom, ale rzadko kiedy ktoś rezygnuje z pracy. Nie ma wakatów w szkołach… To dlaczego strajkują?

 9. Książka “Polska naszych marzeń” autor Jarosław Kaczyński
  “Otóż zdarzyło mi się nie zdać z 10. do 11. klasy i mimo to wylądowałem w ostatniej klasie, a następnie po odkręceniu tego znalazłem się w liceum na Woli ”

  Nauczyciele nie liczcie na podwyżki.
  Nawet strajk tu nie pomoże.

 10. nie popieram. Jest to jedyna grupa zawodowa która ma przywileje które uzyskała jeszcze za Jaruzelskiego. Dlaczego nie protestują szkoły prywatne gdzie nie obowiązuje komunistyczna karta nauczycieka

  • ” która ma przywileje które uzyskała”, “karta nauczycieka” – chyba pora nadrobić zaległości z języka polskiego…

   • Inteligentny człowiek zorientuje się, o co chodzi, a głupi nauczyciel czepia się błędów w pisowni…

 11. Nie rozumiem, dlaczego w całej Polsce rząd ma dać na podwyżki, przecież szkoły podlegają pod tak sprawnie wg PO-PSL działające samorządy ?

  • Które wypłacają pensje według rozporządzenia MEN…

   • Nie do końca, samorząd też może swoje podwyżki dać uchwałą, tak jak w Warszawie. Tylko trzeba mieć pieniądze i co ważniejsze – chęci.

 12. Komunizm się skoñczył już dawno a hasło o czy się stoi czy się leży 5tyś się należy
  dobry nauczyciel zawsze znajdzie pracę i godziwe wynagrodzenie

 13. Pora zlikwidować kartę nauczyciela , uwolniç rynek nauczania – zostaną najlepsi i sytuacja sama się rozwiąże.

  • Popieram, dość bezzasadnych przywilejów.

  • Gargamel

   Czy na pewno do oświaty trafią najlepsi przy pensji 1800 zł netto dla początkującego nauczyciela? Nie jestem do końca przekonany. Np. w szkołach zawodowych potrzeba tysięcy fachowców z wykształceniem technicznym, kto będzie chciał pracować za takie gigantyczne pieniądze. Trzeba zastanowić się, jakie dla naszego kraju są priorytety w gospodarce XXI wieku opartej na wiedzy i technologii.

 14. Pracownik budżetówki

  Za antypracowniczych rządów PO-PSL,
  płace w budżetówce były zamrożone,
  Zero podwyżki !!!
  Gdzie wtedy były Klajsy, Broniarze … ?
  Wówczas mogliście dawać podwyżki nawet po 3 tys. zł !!!

  • Gargamel

   Używa Pan/i demagogicznych argumentów. Według takiego myślenia w ogóle nie powinno być podwyżek, ponieważ poprzednia władza też nie dawała. Proszę porównać siłę nabywczą wypłat np. z 2013 r. i z 2019 r. i wyciągnąć logiczne wnioski. Jest duży wzrost gospodarczy i oświata też chciałaby z niego skorzystać.

   • Pracownik budżetówki

    Proszę o krótką i merytoryczną odpowiedź:
    Czy za PO-PSL w budżetówce były zamrożone podwyżki płac czy Nie były?
    Proszę o podanie jakiego okresu to dotyczyło?
    Czytelnicy sami wyciągną wnioski.

  • Witold Klajs

   Gdzie były Klajsy i Broniarze? – tego nie wiem. Odpowiem za siebie, gdyż padło tutaj moje nazwisko. Od 29 lat pracowałem i nadal pracuję jako czynny nauczyciel. Od 2014 r. pełnię również funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łowiczu. Można kogoś nie lubić, można z kimś się nie zgadzać, ale powinniśmy się wzajemnie szanować. Miłego dnia życzę.

   • Pracownik budżetówki

    Szanowny Panie Klajs,
    Tu nic nie było o nie lubieniu Pana, ….,
    Tutaj tylko grzecznie pytam, gdzie panowie byli jak rządziło PO-PSL i nie dopominali się wtedy o podwyżki płac dla takich jak ja. Podwyżki płac były zamrożone i teraz jak rządzi ten niedobry PiS to tak Pan nabrał odwagi. Uważam i jest to moja opinia, że państwu chodzi o politykę, bo wybory tuż tuż. Ale używać do tego dzieci …. , to jest to nieetyczne i obrzydliwe.
    Z wyrazami najwyższego szacunku.

   • Pan Klajs jako typowy nauczyciel nie potrafi czytać ze zrozumieniem.

   • p.Klejs Wpisz w Google

    #pusteobietnice

   • p.Klajs* Wpisz w Google

    #pusteobietnice

  • Obywatel

   Jeśli zawsze będziemy patrzeć na poprzedników to słabo na tym wyjdziemy, pamiętajmy że kilka lat temu przechodziliśmy kryzys i niezbędne było oszczędzanie. Teraz słyszymy o super kondycji budżetu i Państwa, do tego Ten Rząd jest już 4 lata co oznacza że nie powinniśmy patrzeć co ktoś kiedyś zrobił a raczej rozliczać obecną władzę. Najlepiej porównać sobie zarobki jakie kiedyś miał pracownik np biedronki i o ile one wzrosły a jakie ma i miał nauczyciel tu zostają bez zmian i co ciekawe już są niższe od pracowników biedronki.

 15. ja tez zarabiam 1800 do ręki i u prywaciarza jak się nie podoba to wynocha.

  • Łowiczanin

   Z całym szacunkiem dla Twojej osoby trzeba się było uczyć. Studia kształcące nauczycieli czekały i jako początkujący nauczyciel magister historii zarabiał Byś tyle samo.

   • A ja już bez szacunku skomentuję – argument od czapy, że “trzeba się było uczyć”! Ja np. mam studia wyższe, chyba lepsze niż pedagogiczne i też zarabiałam mało. Zmieniałam pracę kilka razy, żeby to zmienić, ale nie można innych od razu wrzucać do worka z tymi, którzy z edukacją byli na bakier. Przykre to, ale wielu magistrów, często lekarzy zarabia za mało jak na swoje kwalifikacje, a wg niektórych tylko nauczyciel jest wykształcony. To duże uogólnienie, zwłaszcza dla takich co odbębnili jakiś szybki licencjat albo kolegium.

   • No rzeczywiście, bo wykształcenie pedagogiczne to jest szczyt marzeń wszystkich inteligentnych ludzi… Bez przesady.

  • Łowiczanin

   Profesor Jan Tadeusz Duda jest ojcem prezydenta Andrzeja Dudy. Popiera protest nauczycieli.
   “Nauczyciele wypełniają swoją pracę z dużym poświęceniem. Mają poczucie służby i należą im się godne zarobki.” – twierdzi profesor.

 16. Łowiczanin

  W ubiegłym roku moja córka rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Wypłata 1801 zł. netto. Nauczyciele zarabiają za mało i mają prawo domagać się podwyżki wynagrodzeń. Popieram strajk.

  • To po co rozpoczynała. Widziała jakie są warunki, jaka płaca. Mogła szukać szczęścia gdzie dostanie kokosy

   • Tak też zrobi. Podjęła decyzję o zakończeniu pracy po zakończeniu roku szkolnego. Nie będzie pracowała za 1801 zł. netto. Popieram protest nauczycieli i mam nadzieję, że próby rządu prowadzące do rozłamu w środowisku nauczycielskim okażą się nieskuteczne.

   • Życzę powodzenia, jak zobaczy jak się naprawdę pracuję, to szybciutko zatęskni za szkołą. Średnia nauczyciela dyplomowanego to kwota 5603 zł miesięcznie. A nie wszystkie składniki wynagrodzenia do średniej się liczą. Jeśli ktoś miesięcznie tyle nie zarobi to na początku kolejnego roku dostanie tzw. 14stkę. Czy to naprawdę tak źle ?

   • 5300 zł to chyba brutto czy do ręki?

  • Agnieszka

   To dostala n start tyle ile ja po 10 latach pracy tez w budzetowce, ale w urzedzie.

   • Pani Agnieszko proszę porównać swoją odpowiedzialność a nauczyciela , czy naprawdę chciała bu Pani żeby Nasze dzieci uczyły osoby którym nie zależny na tej pracy ??, czy jednak dobrzy specjaliści, dzięki którym Nasze dzieci będą miały większa szansę w życiu ?

   • Hehe a to niby wszystkim nauczycielom zależy na uczniach? Śmiech na sali :))))

 17. Pan Prezydent ma rozmawiać z premierem to zapewne zaraz problem będzie załatwiony i nauczyciele podwyżki otrzymają …

 18. Nauczyciel powinien zarabiać adekwatnie do jakości swojej pracy. Dopiero, kiedy ten zawód zostanie urynkowiony, nauczyciele będą mieli moralne prawo domagać się podwyżek. Karta Nauczyciela demotywuje ludzi z pasją i talentem.

  • Oprócz karty nauczyciela demotywują również starzy nauczyciele, którym się nic nie chce.

 19. Nie mam nic do nauczycieli, ale niektórzy przedstawiciele związków przeginają. Taki szantaż to cios poniżej pasa dla dzieci (które muszą wraz z rodzicami ciężko zasuwać w domu, bo w szkole dostają tylko informacje czego się muszą nauczyć) i ich rodziców. Szczególnie dla tych uczniów, którzy piszą egzaminy. Teraz naprawdę widać, że dobro uczniów wszyscy mają w “głębokim poważaniu”. Może my rodzice też byśmy zastrajkowali? Razem z dziećmi, a co 😉

  • Nauczyciel

   Pani Aniu, proszę, niech rodzice zastrajkują. Bardzo na to czekamy. Czemu nie strajkują, skoro rząd wprowadza takie zamieszanie. Informacja o ewentualnym strajku został dlatego ogłoszono 4 marca, żeby usiąść do stołu i rozmawiać. Rząd nie zrobił nawet kroku od tego czasu, nie zorganizował żadnego spotkania, nic. Czy im zależy na dobru dzieci?

   • Ja jako rodzic mogę zastrajkować przeciw nauczycielom. Widzę, jak pracują, jak traktują uczniów, ile przerabiają materiału w szkole a ile zadają uczniom do domu, jak na czas przychodzą do pracy. To nie są wzorce dla dzieci.

   • A dlaczego nauczyciele nie strajkowali 5-6 lat temu? po 4 latach rządów PO nie było żadnych zmian i im to jakoś nie przeszkadzało? nie robili wtedy zamieszania przed wyborami w 2011, to znaczy że byli zadowoleni ze swojej sytuacji, potem PO znów wygrało – a nauczyciele nadal się odzywali, i 4 lata temu przed wyborami też nie było nic słychać o protestach nauczycieli, ale teraz trzeba zrobić zamieszanie “żeby PIS odsunąć od władzy” – realizować sztandarowe hasło wyborcze PO

  • A jakie mają inne wyjście????? Proszą o podwyżkę od 4 lat!!! Wszyscy dostali tylko dla nich brakło. Policja zastosowała szantaż przed 11 listopada i kasę dostali bo bez policji (chorej na L4) suweren mógłby uniemożliwić marsz strachu polityków w Warszawie.

  • To rządzący zafundowali bajzel w oświacie a teraz jak się wszystko wali to Pani minister ucieka przed odpowiedzialnością do Brukseli na ciepła posadkę z imunitetem.

  • Nauczyciel

   BEBE
   Strajkowali!!! 14 października 2015 roku! Rząd Ewy Kopacz. Proszę sprawdzić. To było PO. Proszę zweryfikować wiadomości, nie powtarzać kłamstwa reżimowej telewizji.

   • I co dali? Pani Kluzik-Rostkowska powiedziała gdzie jest miejsce dla nauczycieli.

   • Ale pytanie było, czemu nie strajkowali. Nie, czy dostali.

   • BEBE co wy macie z tym PO – PSL już ten Rząd rządzi 4 lata kiedyś było kiedyś a teraz trzeba popatrzeć na to co się dzieje , to nie jest jeden rok minęły już cztery lata , dlaczego nie strajkowali ano np dlatego ze inna wartość nabywcza była pieniądza , może dla tego że obecna władza podniosła i

   • wprowadziła dodatkowe opłaty nie nazywając tego podatki dodatkowe składowe ZUS, prądu itp czyli koszty życia wzrosły , poza tym rozdawnictwo Rządu jest ogromne sobie zwiększyli ulgę wolną od podatku, latają służbowymi samolotami 40tyś jedna ostatnia podróż Kuchcinskiedo do domu, Rydzykowi kilkadziesiąt milionów zł dali, dofinansowanie dla TV Kurskiego 1,2 miliarda zł . Chyba to wystarczy.

 20. Nauczycielka

  Ludzie przejrzyjcie na oczy , te łamistrajki są związani z panującą władzą. Ciekawe czy potem wezmą wywalczone podwyżki . Zobaczymy . Wstyd szkoły z tych miejscowości ze nie walczycie wspólnie o lepsze dobro dla was i uczniów. Wstyd

 21. Wychowanka

  Zrobic redukcje szkol na gmine jedna szkola wtedy bedzie potrzeba mniej nauczycieli i oni dostana pensje kolegow tych co tak bardzo narzekaja ze im tak zle

 22. proste rozwiązanie dla władzy – zlikwidować kartę nauczycieli, i skończy się narzekanie, kodeks pracy i tyle, a nauczyciele od 11.00 -12.00 buszują po sklepach.

  • Niektórzy nauczyciele, ci którzy się przykładają, bardzo chętnie pozbyliby się KN – często to od nich słyszę. A reszta – chyba nie da sobie zabrać przywilejów, naszych z kodeksu pracy na pewno by nie chcieli

  • no może jeszcze zdążą….przed jesiennymi wyborami

  • agnieszka

   Karta nauczyciela broni nieudaczników w tym zawodzie i dawno powinna być zlikwidowana. Ale dyrektorzy i tak ochronią swoich znajomych i rodzinę. A może tak powiat związany z PIS sprawdzi w swoich szkołach bo w niektórych pracuje sporo nauczycieli bez kwalifikacji – znajomków i rodziny dyrektorów, księgowych i innych kolesiów.

   • Podobno w ośrodku na powstańców zatrudnionych jest kilkoro nauczycieli bez wymaganych kwalifikacji i to w czasie gdy wielu wykwalifikowanych nie ma pracy. Może Pan starosta tym się zajął bo to spadek po pslu

  • Obywatel

   krysia ponieważ wiem z życia jak to wygląda to proszę nie pisz bzdur i głupot, moja żona nauczyciel rzadko kiedy wraca jak skończy lekcje do domu , mają jakieś zebrania , omawianie tematów i inne których nawet nie jestem w stanie przytoczyć z nazwy, co najmniej raz w tygodniu wraca koło 20tej . A po powrocie (tu przykład z tego tygodnia) ostatnie dwa dni siada przy klasówkach , programie dla dzieci i siedzi do 22.
   Strasznie bzdurne i wręcz głupie jest pisanie takich rzeczy.

 23. dlatego zabrać/zlikwidować kartę nauczyciela i po bólu:-)))), za nauczanie się brać, a nie ostatnie klasy maturalne i młodsze zasuwają na korki, bo nauczyciele…zero wiedzy, gdyby nie kasa rodziców, to zdawalność na KONKRETNE I DOBRE studia byłaby ,,ZERO”

 24. W Dąbkowicach nie strajkują ale kasę chętnie przygarną jak inni wywalczą!!! Wstydzimy się za bojaźliwych łamistrajków

 25. W szkołach „stowarzyszeniowych” to mają nauczycieli strajk gdzieś bo wynagradzani są z kodeksu pracy nie z karty nauczyciela i nawet jak nauczyciele wywalczą podwyżkę to oni jej nie zobaczą na oczy. A że w pijarskiej nie strajkują to oczywista oczywistość…..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.