To wielka strata dla Łowicza. W wieku 88 lat zmarł wczoraj, 6 sierpnia, Jerzy Wojda, bohater konspiracji i wychowawca wielu pokoleń młodzieży.


W czasie hitlerowskiej okupacji należał do łowickiego hufca Szarych Szeregów, działał pod pseudonimem „Sęp”.

Przez wiele lat był nauczycielem WF i wychowawcą młodzieży, związanym m.in. z Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w środę 8 sierpnia o godz. 13 w bazylice katedralnej w Łowiczu, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarz katedralny.

Aktualizacja
W pogrzebie ś.p. Jerzego Wojdy uczestniczyły poczty sztandarowe m.in. szkół w których uczył, Solidarności i inne. Oprócz rodziny i znajomych obecni byli też m.in. przedstawiciele miasta.

13 komentarzy

 1. Był On także nauczycielem wf w Liceum Ogólnoksztąłcącym im. Krystyny Idzikowskiej w Zdunach. Ale przede wszystkim był świetnym wychowawcą i przyjacielem młodzieży ! Cześć Jego pamięci ! Krzysztof J. Guzek, absolwent Lo w Zdunach, rocznik 1961

 2. A gdzie nauczyciele,żyjący przecież z SP4 i LO Chełmon,którzy znali śp.Jurka. Kaliński i Zasępa zaniemogli z powodu upału?

 3. W latach 60 uczył mnie i rówieśników w-fu w JEDYNCE twardy i prawdziwy NAUCZYCIEL!

 4. Oczywiście, że powinien być honorowym obywatelem Łowicza. Inni “obywatele” nawet do pięt mu nie dorastają, mają w głowie tylko lans i nadmuchane”zasługi”. A tu człowiek z pięknym życiorysem i pięknym życiem został pominięty. Bo skromny był.

 5. Uważam że Pan Wojda powinien za życia być odznaczony jako honorowy obywatel Łowicza. Skoro Maciej Rybus został odznaczony dlaczego tak wielki człowiek jak on Nie?

  • Właśnie…zadam teraz pytanie:co o tym mysla radni,ktorzy wysuneli kandydature Rybusa,ktory niczym sie nie wyroznil w Rosji a niektorzy zrobili z niego gwiazdora….

 6. Wspaniały Człowiek, Wychowawca, trener i Przyjaciel młodzieży!
  Kiedyś na trening na OSiR przyjechał swoim wspaniałym szarym fiatem 125, wrócił z nami pieszo, odprowadziliśmy go pod blok, następnego dnia zgłosił kradzież auta, zapomniał że go zostawił pod halą:)

 7. Czy kto wiedział w LO Chełm w latach 80-tych ,że to bohater Szeregów.Pracował pod okiem zagorzałego komunisty J. Oleśkiewicza, obecnie nam panującego burmistrza ówczesnego historyka Kalińskiego, matematyka Zasępy itp.; którzy nigdy nie wspomnieli na swoich lekcjach o koledze wf-iście Jurku.Podobnie, jak z matematyczką bohaterką Zofią, która była empatyczną nauczycielką, biorącą w obronę gnębionych przez komunistyczne gremium nauczycielskie ( z Katarzyńską i Płocińską na czele) wierzących uczniów.

 8. Nauczyciel WF w LO. Świetny człowiek.

 9. Bohater, byłam świadkiem, jak ok.30 lat temu uratował człowieka na żwirowni. Wyciągnął nieprzytomnego topielca i zaczął robić reanimację, skutecznie. Jak przyjechało pogotowie (musiało minąć sporo czasu) już wszystko było dobrze. Człowiek niezwykłej skromności. Nikt nie dał mu nagrody ani nie napisał artykułu. Nawet na wspomnienie całego zdarzenia pan Jerzy machał tylko ręką na znak, że nie ma o czym mòwić.