Wczoraj, 22 października w Łodzi w wieku 103 lat zmarła Maria Kutkowska-Matwiejczyk, działaczka przedwojennego łowickiego harcerstwa, a w czasie okupacji – Szarych Szeregów.

Luty 2016 rok. Maria Kutkowska-Matwiejczyk z burmistrzem Łowicza Krzysztofem Kalińskim, który za chwilę wręczy jej 100 czerwonych róż, z okazji 100. urodzin. fot. Artur Michalak UM w Łowiczu

Maria Kutkowska urodziła się 12 lutego 1916 roku w Kamilewie, wraz z rodziną w latach 30. ubiegłego wieku sprowadziła się do Łowicza. Tutaj ukończyła Szkołę Handlową, w której tworzyła pierwszą drużynę harcerską.

W czasie okupacji działała łowickich w Szarych Szeregach, wraz z komendantką ZHP Genowefą Mastalską tworzyła Wojskową Służbę Kobiet.

Z Łowicza wyprowadziła się w 1946 roku. Zamieszkała w Łodzi, a swoją zawodową pracę związała z bankowością. Utrzymywała kontakt z Łowiczem i Stowarzyszeniem Szarych Szeregów.

Pogrzeb Marii Kutkowskiej-Matwiejczyk odbędzie się w poniedziałek, 28 października o godz. 13.15 na cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.