Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już we wrześniu zostanie sfinalizowany ciekawy projekt wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jakie stwarza rejon strykowskiego zalewu.Właśnie dobiegły końca prace przy montażu hybrydowego układu łączącego pozyskiwanie energii z wody, powietrza i słońca.

Nie dość, że pozyskiwana w ten sposób energia zasili oświetlenie terenów położonych nad zalewem, Zespół Szkół Nr 1 i przyległe do niego boisko Orlik, to również pozwoli uczniom  na poznawanie w praktyce zasad działania przyjaznej dla środowiska energetyki.

Zalew w Strykowie

Projekt polegał na reaktywacji nieczynnej od wielu lat małej elektrowni wodnej na strykowskim zalewie, budowie instalacji fotowoltaicznej na elewacji oraz małej elektrowni wiatrowej na dachu Zespołu Szkół Nr 1, a także budowie zestawu dydaktycznego do analizy systemu fotowoltaicznego dla tejże szkoły. Prace budowlano-montażowe zakończyły się w połowie wakacji. Ich odbiór planowany jest na 17 sierpnia. Wykonawcą inwestycji jest spółka Enerko Energy z Kielc. Koszt przedsięwzięcia to 556 tys. zł, przy czym 286 tys. zł to dotacja, jaką gmina uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

ZS Nr 1 Stryków

Stryków liczy teraz na oszczędności w płaceniu rachunków za energię oraz wymierne efekty edukacyjne. Połączone ze sobą instalacje do pozyskiwania “białej energii” mają wytwarzać moc, którą gmina w całości wykorzysta na własne potrzeby. Remont małej elektrowni wodnej polegał głównie na wymianie zepsutej turbiny na nową o mocy 11 kW, wymianie starego silnika oraz remoncie pomieszczeń turbinowni. Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na ścianie szkoły ma wytwarzać moc nie mniejszą niż 2 kW. Pionowa turbina wiatrowa ustawiona na dachu budynku to z kolei moc minimum 1,8 kW.

Turbina wiatrowa

Z kolei szkoła będzie mogła urozmaicić swój program edukacji w zakresie ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii o nowinki, które jej nauczycielom wpadły w oko już podczas ubiegłorocznej wizyty w Niemczech, w szkole Staatliches Berufliches Schulzentrum Pfaffenhofen Scheyern, kształcącej m.in. w kierunkach mechanik i elektromechanik lotnictwa. Zamontowany w strykowskiej placówce zestaw dydaktyczny będzie umożliwiał uczniom gimnazjum przeprowadzanie eksperymentów w zakresie pomiaru napięcia i prądu czy też określenia zależności mocy ogniw od różnych warunków oświetleniowych.

Z wizualizacją danych pomiarowych płynących z nowych instalacji będą mogli zapoznać się nie tylko uczniowie. Jeden z dwóch ekranów telewizyjnych zainstalowano już na holu Urzędu Miejskiego w miejscu widocznym po przekroczeniu głównego wejścia budynku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.