Burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski uzyskał absolutorium za 2017 rok, ale poprzedzająca głosowanie debata, która odbyła się na sesji Rady Miejskiej dziś, 28 czerwca, nie należała dla szefa strykowskiego samorządu do najłatwiejszych.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Ubiegłoroczne dochody gminy Stryków zostały wykonane w 102% i ostatecznie wyniosły 76,9 mln zł. Wydatki wykonano w 94,5 % i stanowiły one kwotę 78,3 mln zł. Wykonanie dochodów majątkowych wyniosło 102,1 % – budżet gminy Stryków  z tego tytułu zasiliła kwota 3,5 mln zł, z czego 2,9 mln zł pochodziło ze sprzedaży majątku. Ubiegłoroczne wydatki inwestycyjne wyniosły 16,9 mln zł , co stanowiło wykonanie na poziomie 92,3%. Zadłużenie gminy Stryków na koniec ubiegłego roku to 17,4 mln zł.

Według oceny burmistrza Andrzeja Jankowskego, takim tempem wzrostu przychodów do budżetu, jaki od kilku lat prezentuje Stryków, w skali kraju może pochwalić się zaledwie kilka samorządów. Efektem tego jest możliwość realizacji inwestycji będących – co mocno zaznaczał dziś Andrzej Jankowski – pochodną wniosków obrazujących potrzeby mieszkańców całej gminy.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Spośród 15-osobowego składu rady, to co powiedział burmistrz oraz dane zawarte w sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2017 całkowicie przekonały 12 radnych, którzy zagłosowali za udzieleniem  absolutorium. Wątpliwości i pytania wykraczające poza analizę tzw. matematycznych słupków, w czasie dzisiejszej dyskusji wyrażali 2 radni: Krzysztof Bandurowicz oraz Andrzej Janeczko, którzy zagłosowali przeciwko udzieleniu burmistrzowi absolutorium. Od głosu wstrzymał się radny Jarosław Włodarczyk. Oponenci wskazywali m.in. na to, że gmina opływająca w dostatku, bo od lat odcinająca kupony od swojej lokalizacji u zbiegu autostrad A1 i A2, nie płynie we wcześniej wyznaczanych sobie kierunkach. Jednym z argumentów był zastój w kwestii rozpoczęcia budowy nowego Centrum Kultury w Strykowie.

Więcej na temat dzisiejszej debaty absolutoryjnej w najbliższym, gazetowym wydaniu Wieści z Głowna i Strykowa.

3 komentarze

  1. Waldemar

    Andrzej jest super gość, ale powinien lepiej dobierać współpracowników. Pani Burmistrz, Sekretarz i Skarbnik i kilka innych osób powinny odejść przed wyborami – szanse Jankowskiego poszybują.

  2. a jeszcze dodam, że takiego burmistrza jak Jankowski to nam inni tylko zazdroszczą. To jest człowiek bez “much w nosie” , widzący przyszłość, przyjazny, zawsze pomocny i potrafiący z ludźmi rozmawiać. Widać jak się nasza gmina rozwija i jak ludzie z zewnątrz nas pozytywnie oceniają- zazdroszczą po ludzku. A Polak ma i tak mentalność malkontenta więc wszystkim nie dogodzi się. Nie widzę szans dla kogokolwiek w wyborach oprócz Jankowskiego. A rzucanie kłód pod nogi przez innych już się mieszkańcom przejadło.

  3. Głosowanie nad absolutorium tz. nad wykonaniem budżetu czyli tego co radni wcześniej sami uchwalili, no więc widzę sprzeczność 2 radnych przeciwnych i 1 wstrzymujący w tej logice, jak widać wybory się zbliżają i trzeba zaistnieć.byle jak ale….Stryków to poprzeczka wysoka już w tej chwili i inne samorządy mogą o naszym rozwoju pomarzyć.Ale wiem w miarę jedzenia apetyt wzrasta.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.