Wybory na burmistrza Głowna w pierwszej turze wygrał Grzegorz Janeczek, do sukcesu którego należy doliczyć także spektakularne zwycięstwo kandydatów jego KWW na radnych rady miejskiej.  

Nieoficjalne wyniki mówią o tym, że Grzegorz Janeczek (członek PO, startujący z własnego komitetu) uzyskał poparcie 3336 głosujących, co daje mu wynik na poziomie 53,33 % i zwycięstwo w I turze. 

Grzegorz Janeczek. Fot. z archiwum kandydata

Na drugim miejscu z liczbą 1405 głosów uplasował się Wojciech Baleja z KWW Przyszłość Miasta – w jego przypadku wynik procentowy to 22,46%. Trzeci wynik należy do Krzysztofa Wawrzyna z KW PiS, który zdobył poparcie 660 wyborców, czyli 10,55% głosujących.

Nieco zaskakują niskie wyniki kobiet aspirujących do stanowiska burmistrza Głowna: Magdaleny Szajder (z własnego KWW), która uzyskała 444 głosów, czyli poparcie na poziomie 7,10 % oraz Iwony Waśkiewicz, która cieszy się zaufaniem 6,55 % głownian, wyrażonym w liczbie 410 oddanych na nią głosów. 

Z KWW Grzegorza Janeczka do Rady Miejskiej w Głownie wejdzie 13 osób, a spoza tego komitetu 2 (Maciej Lisowski i Wojciech Baleja). 

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych opublikowane są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. 

Pierwsze powyborcze komentarze

W pierwszym komentarzu “na gorąco” do rewelacyjnego, choć do niedawna jeszcze nieoficjalnego wyniku wyborczego, Grzegorz Janeczek powiedział nam, że dziękuje wyborcom za zaufanie i ma nadzieję go nie zawieść, podobnie jak i radni z jego KWW. Przyznał, że przez cały okres od chwili, gdy w czerwcu utracił mandat, odczuwał wsparcie mieszkańców. Cieszy się, że docenili jego pracę z dwóch poprzednich kadencji, czego potwierdzeniem może być wzrost liczby oddanych na niego głosów w kolejnych wyborach: około 2000 w 2010 r., około 2700 w 2014 r., a teraz ponad 3300. Grzegorz Janeczek przyznał też, że mając nadzieję na wygraną kandydatów na radnych z jego komitetu, nie spodziewał się aż tak znakomitego efektu. Rywalom w wyborach burmistrza podziękował za współzawodnictwo.       

Wojciech Baleja, w komentarzu do pierwszych nieoficjalnych wyników wyborów w Głownie, pogratulował sukcesu Grzegorzowi Janeczkowi i jego drużynie. Cieszy go także jego własny wynik w wyborach burmistrza, drugi w mieście. Za każdy oddany na niego głos dziękuje wyborcom.
Wojciech Baleja nie przypomina sobie, by kiedykolwiek wcześniej jednemu komitetowi udało się wprowadzić do Rady Miejskiej w Głownie tak zdecydowaną większość (13 osób), jak teraz w przypadku KWW Grzegorza Janeczka. To z jednej strony ogromny sukces, a z drugiej – wielka odpowiedzialność. On sam będzie jednym z dwóch radnych spoza tego grona. Cieszy się z poparcia, jakiego udzielili mu mieszkańcy i zapewnia, że będzie aktywnym radnym, uważnie obserwującym i zabierającym głos w ważnych sprawach.

Krzysztof Wawrzyn: “Moje prognozy się sprawdziły”

Do wstępnych wyników odniósł się również Krzysztof Wawrzyn. Kandydat uznał, że trzecie miejsce, jakie uzyskał w tych wyborach jest miejscem zadowalającym.

– Pamiętajmy, że w wyborach startowałem po raz pierwszy i nie jestem osobą powszechnie znaną w Głownie. Myślę, że w tym sensie wynik nie jest zły – zauważył kandydat.

Nasz rozmówca dodał również, że rezultaty, jakie osiągnęły osoby startujące na burmistrza można było przewidzieć. Przewidywalny był, jego zdaniem, wysoki wynik Wojciecha Balei, który sprawując funkcję burmistrza, mógł zaprezentować się szerokiemu gronu wyborców. Na poziomie podobnym do uzyskanego Krzysztof Wawrzyn typował również wynik Iwony Waśkiewicz, nieco lepszego spodziewał się jednak w przypadku Magdaleny Szajder.

– Zaskakujące jest dla mnie to, że większość spośród osób, wchodzących w skład Rady Miejskiej pochodzić będzie z KWW Grzegorza Janeczka. Tego się nie spodziewałem – zauważa nasz rozmówca.

Do wyników, póki co, nie odniosła się Magdalena Szajder, choć w rozmowie z naszym reporterem obiecała jeszcze zamieścić stosowny komentarz.

Pomimo próby kontaktu, naszemu reporterowi nie udało się skontaktować z Iwoną Waśkiewicz.

 

38 komentarzy

 1. Na wstępie należą się gratulacje dla zwycięzcy Pana Grzegorza Janeczka. Niewątpliwie PiS strzelił sobie w kolano nie popierając Pana Wojciecha Baleję jako kandydata PiS-u na burmistrza, co pokazał wynik wyborów, za to wszystko wyborcy pis-u jak sądzę mogą podziękować Panu Matuszewskiemu i Panu Jędrzejczakowi, którzy, bo to zapewne oni wybrali na kandydata PiS-u Pana Krzysztofa Wawrzyna. To, że ten kandydat nie został zaakceptowany(było wiadomo od początku) przez wyborców prawicy świadczy jego wynik 660 głosów, tak jak poprzednio wynik Pana Jędrzejczaka.

 2. i jak kolejne altanki z drewna …buhahah
  koleś nie ma pojęcia o rządzeniu …
  WEGETACJA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 3. Moim zdaniem pannjaneczek się nie nadaje na burmistrza idąc do niego z problemem broblrm zostaje nic nie może załatwić nic mu się nie chce tylko pieniądze wydaje na inwestycje z których nie każdy korzysta nie dla każdego są przydatne .

 4. Janeczek wygrał w I turze, bo było zbyt wielu kandydatów i głosy się rozłożyły. PiS strzelił sobie w kolano popierając dwóch kandydatów, a niektórzy powinni pomyśleć, kiedy ze sceny zejść.

 5. To jest decyzja ciemnych ludzi bez własnego zdania. To ich sprawa czy kogoś pytają o radę czy nie. Gdyby ktoś bez ich woli narzuciłby im wybór kandydata to faktycznie byłoby to niezgodne z prawem. Ale tutaj nikt ich do niczego nie zmusza.

 6. Powinna byc druga tura… ! Jak mozna isc na wybory I.pytac sie ludzi na.kogo glosowac ! Tacy ludzie nie powinni zostac dopuszczeni do oddania glosu. Panie Janeczek nie jest pan odpowiednim czlowiekiem na to miejsce !!!!!

 7. Do wszystkich kandydatów POSPRZĄTAJCIE TEN SYF! te plakaty, ulotki itd. Wszędzie tego pełno!

 8. To jesteś za to odpowiedzialna!!! Zdajesz sobie sprawę jaka odpowiedzialność ciąży na komisji??? Prokuratura powinna się Twoim udziałem w wyborach zająć!!!

 9. Jako członek komisji swoją pracę wykonałem bardzo uważnie i odpowiedzialnie. Od pewnych zadań jest niestety przewodniczącyzacy komisji. Fakt faktem jak pisze lludzie głosowali parami trójka i także nie sądzę by głos był oddawane sam z siebie. Ludzie starsi przychodzili i radzili się innych… Uważam że te wybory powinny zostać powtórzone. Przegrywać trzeba umieć fakt ale jeszcze nie przegralam:)

  • To ty byłaś członkiem komisji czy kandydatką, skoro piszesz, ze nie przegralas?? Kobito daj se spokój z tą polytyką, po co ci było tyle kasy wydać kokejby raz na Rejtana, na plakaty itd. Weź zacznij studiować dendrologię, bo chyva drzewa to twój fetysz 😉

 10. ZDR940 skoro Pani była członkiem komisji, widziała jak ,,ktoś zaznaczał za kogoś tj.–>zaznaczy mi tu Pani co lepiej” na karcie do glosowania to Pani obowiązkiem jest czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, i gdzie to było przestrzegane przez Panią? a jeśli chodzi o odwołanie burmistrza etc., proszę udać się na ul. Wiejską(w Warszawie) i walczyć ze zmianą prawa, oby się udało:) P.S. w demokracji trzeba nauczyć się również przegrywać, pozdrawiam

 11. Gratulacje dla Pana Grzegorza Janeczka. Zasłużył Pan na ten wynik ciężką pracą a wyborcy to ocenili i docenili .

 12. –>CD! To jakby wykupywanie wizerunkiem głosu bo większość głosujących widzi nazwisko i konfrontuje to z obrazem utrwalonym w głowie.
  No i weźmy jeszcze pod uwagę że ktoś kto był zdegradowany że stanowiska burmistrza powinien bynajmniej ja tak uważam nie startować a bynajmniej mieć zakaz w udziale wyborow. Nie ważne z jakiego powodu tak się stało, stało się i już.!
  Popieram Ja i zapewne nie tylko Ja II turę wyborów na burmistrza na troszeczkę bardziej zaostrxonych zasadach gdyż jak mówiłam człowiek powinien sam podjąć decyzję Q nie dlatego że tak mąż mówi czy żona… Sąsiad sąsiadka..Ktoś.

 13. Nie wiedziałam czy powinnam,aczkolwoek się wypowiem.
  Jako członek z jednej z komisji mogę otwarcie napisać że większość z ludzi jest po prostu nieświadoma własnego wyboru, do głosowania radzi się innych często mąż dzieci… Aczkolwiek zdarzało się że sporo osób radziła się innych osób w sali pyt”na kogo glosujesz? “” zaznaczy mi tu Pani co lepiej” myślę że wybory na burmistrza powinny zostać powtórzone a ludzie glosujacy powinni do pomieszczenia wchodzić osobno.
  Bezsensowne jest też obwieszczenie zdj wyborców i owych plakatów! – – >CD!

  • Mocna rzecz i sporo racji. Bardziej nadaje się do PKW niż na portal, ale dobre i to. Jeżeli przy urnie było tak, jak opisujesz, no to tragedia. A honor w tych czasach, to niestety towar deficytowy.

 14. Znów zacznie się syf i kolesiostwo. Przestańmy być naiwni.

 15. Glowno mądre kozły ofiarę znasz kogoś z makolic

 16. Tylko ciekawe co zrobi ,żeby nasze miasto się rozwijało ? PEWNIE NIC

 17. Brawo Głowno! Jestem dumna z mojego miasta! Gratulacje Panie Grzegorzu!

 18. Rada miejska złożona z nauczycieli, przedszkolanek i pielęgniarek. Super 😉

  • Zarządzanie mają pewnie w jednym palcu. Poprzednia rada we wszystkim burmistrzowi przyklaskiwała, a teraz to strach pomyśleć.

   • Taaa, zarządzanie. Państwo tak mało daje, budżetówka taka licha. Cóż, radni też kokosów nie zarabiają. Chodzi chyba o to, że kompetentni ludzie mają po prostu pracę z prawdziwego zdarzenia, dobrze płatną, a ci to cóż- p. S. bezrobotna to i zajęcie sobie znaleźć chciała. Niekompetentni, zakompleksieni chcący sobie porządzić. I sobie rządzą. Tak, że trwonią kasę na głupi wakepark, z którego nikt nie będzie korzystać. Bo ważne z Unii kasę wyciągnać, nawet na jakieś gówno. Ot, właśnie mądra “rada”, mądry “burmistrz”.

   • Mądrzejsza niż ty Aneto miernoto która nie rozumie że wreszcie będzie współpraca w radzie i decyzje będą podejmowane przez rozsądnych ludzi nie warchołów którzy tworzyli wieczne konflikty.

   • Heh, na pewno. Rada taka mądra. Chcieli się tylko do władzy dorwać, nic więcej. Burmistrz tak samo, mianował dyrektorem MZK figurę, a nie dyrektora z prawdziwego zdarzenia. Poszedł na lewe zwolnienie od lekarza od dusz, a zakład zostawił samemu sobie. To się nazywa mądra władza?

   • Niektórzy przejrzą na oczy gdy niedługo połowa dróg w Głownie rozmięknie, a latem wzbiją się tumany kurzu. Szkoda tych kandydatów, którzy mają coś wspólnego z biznesem, a niestety głosowanie przegrali.

 19. A głupi lud z Mąkolic ma swojego Kozioła!!! Wilkowyje normalnie! czy to jest chamskie czy nie niech każdy sam osądzi. Mnie to obraża.

 20. proszę przeliczyć głosy – wydaje się że okręg 6 uwzględniono w powyższych kalkulacjach dwa razy

 21. Gtatuluję wygranej.

 22. I nie trzeba było robić igrzysk tak jak Jóźwiak w gminie . Mądrzy ludzie wybrali właściwego człowieka, który wygrał bez afer i mądrej kampanii. Gratuluję Panie Janeczek!!!! A głupi lud z Mąkolic ma swojego Kozioła!!! Wilkowyje normalnie!

  • Pan Janeczek to zapewne wstydzi się takich chamskich komentarzy ze strony swoich wyborców.

   • Nie uważam swojego komentarza za chamski. Cenię Pana Janeczka i na niego głosowałam i nie myślę że wstydzi się za swoich wyborców. Porównałam tylko obie kampanie. I to wójt ma się czego wstydzić

 23. Bardzo ,bardzo gratulujemy i cieszymy się,że normalni ludzie będa rządzić naszym miastem

 24. Gratuluję 🙂 odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Z klasą, bez afer.