Przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających na terenie powiatu łowickiego wzięli 20 maja udział w Pikniku Europejskim Osób Niepełnosprawnych i Trzeciego Wieku.

 

Podczas imprezy można było posłuchać o tym, jakie działania dla niepełnosprawnych podejmują stowarzyszenia, związki, organizacje i instytucje działające na naszym terenie. Były również liczne konkursy oraz zabawa taneczna. Nie zabrakło występów artystycznych. Można było także oddać krew. Zdecydowała się na to przede wszystkim młodzież.

 

– W szkole był plakat informujący o tym, że będzie można oddać krew – powiedział Bartłomiej Rosiński z ZSP nr 1 z Łowicza. Przeczytał go, zdecydował się i po raz pierwszy w życiu oddał krew. – Próbowałem już kiedyś oddać krew, ale miałem wtedy za wysokie ciśnienie. Wiem, że jest ona potrzebna, ponieważ dzięki niej można komuś pomóc – mówi. Na pikniku pojawili się również uczniowie z wydziału ratownictwa ze Szkoły Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego, którzy uczyli jak wykonywać masaż serca. Można było także zmierzyć sobie u nich ciśnienie.

 

To bardzo dobry pomysł

– Bardzo dobrze, że tego typu spotkania są organizowane. Cieszy fakt, że odliczyły się wszystkie stowarzyszenia. W ubiegłym roku zabrakło kilku – powiedziała nam Janina Śmigielska z Łowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt. – Prezentujemy prace wykonane przez naszych podopiecznych – mówił nam Wiesław Sierota ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami” WTZ Parma. Podkreślał, że warto pojawiać się na takich spotkaniach, gdyż dzięki nim można pokazać, że są wśród nas ludzie, którzy potrzebują pomocy. – Wymieniamy się doświadczeniami i poznajemy – mówił.

 

Podobnego zdania byli też inni uczestnicy pikniku. – Chcemy się poznać, opowiedzieć sobie o swoich kłopotach i sukcesach – powiedziała nam Maria Hućko z Polskiego Związku Niewidomych. Na stoisku związku można było dowiedzieć się, jak radzą sobie niewidomi w życiu codziennym, obejrzeć przedmioty, które pomagają im w funkcjonowaniu: zegarek mówiący, ciśnieniomierz mówiący, alfabet Braille’a czy też czujnik poziomu cieczy.

 

Na stoisku Uniwersytetu III Wieku prezentowane były prace wykonane przez członków, a wśród nich zakładki do książek, obrazki, serwetki i kwiaty z bibuły. Licznie reprezentowane było także stoisko koła diabetyków. W Łowiczu należy do niego 71 osób. Podczas pikniku członkowie koła opowiadali o swojej chorobie – cukrzycy, a też rozdawali ulotki i zachęcali do pogłębiania wiedzy na temat tej choroby.

 

O swoich przeżyciach opowiadały licznie zgromadzone amazonki. – Chcemy wyjść do wszystkich kobiet, żeby badały się same i zgłaszały z ewentualnymi zmianami piersi do lekarza – mówiła Zuzanna Koniutis ze stowarzyszenia. Kronikę dotyczącą swojej działalności wystawił Klub Seniora. – To wspaniała okazja do pokazania się. Ludzie mają okazję do porozmawiania ze sobą i zapoznania się – mówiła Anna Bieguszewska, prezes klubu.

 

W spotkaniu uczestniczyli także: Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Łowickie Stowarzyszenie „Dać Szansę”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu „Nadzieja”, Stowarzyszenie Abstynenckie „Pasiaczek”.

(am)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.