Niedziela, 16 września w Muzeum w Łowiczu upływa pod znakiem kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem tegorocznych obchodów jest “Niepodległość dla wszystkich” i nawiązania do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto odwiedzić dzisiaj muzeum.

EDD 2018 w Muzeum w Łowiczu
EDD 2018 w Muzeum w Łowiczu

EDD odbywają się w godz. od 12.00 do 17.00. W ramach programu pt: „Łowickie drogi do Niepodległości” muzeum przygotowało m.in. “Rodzinne warsztaty niepodległościowe” (godz. 12.00 – 14.00). Jest to zabawa plastyczno – historyczna, będąca czymś w rodzaju “podróży w przeszłość Łowicza”. Uczestnicy przygotowują mapę miasta, poznają jak wyglądało ono u progu niepodległości, jak się przez sto lat zmieniało. Praca będzie eksponowana w muzeum do 11 listopada.

Zaplanowany jest też spacer historyczny “Śladami legionowych tradycji w Łowiczu”. Zbiórka o godz. 14.00 przed Muzeum w Łowiczu.

O godz. 16.00 wykład “Uzbrojenie polskich formacji w latach I wojny światowej” wygłosi Konrad Czernielewski. (Sala barokowa Muzeum w Łowiczu).

Prelegent omówi uzbrojenie Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, Korpusów Polskich na Wschodzie, Armii Polskiej we Francji. Na slajdach pokazane zostaną najbardziej charakterystyczne rodzaje broni strzeleckiej, sprzętu artyleryjskiego oraz broni pancernej.

Konrad A. Czernielewski jest m.in. starszym kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Na wszystkie wydarzenia w ramach EDD 2018 wstęp wolny.

2 komentarze

  1. Gdyby usunąć słowo “Europejskie” i zostawić tylko “Dni dziedzictwa” to byłoby to przejrzyste. Przeciez to ziomale z europy nas niewolili, zdradzali, a teraz ekonmicznie doją pod pozorami dotacji wyciagając od nas o wiele więcej. Co to za niepodległość gdy powiewa prócz białoczerwonej unijna flaga, a zamiast wojsk sowiecki mamy ściągane wojska jankesów ? Jaka to niepodległość ? Zmiana nadzorcy i tyle.

  2. Zacne

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.