Rewia biało-czerwonych strojów, pochód ulicami miasta, a na koniec pokaz własnoręcznie wykonanych latawców – w ten sposób uczniowie łowickich placówek oświatowych uczcili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patriotyczny korowód wyruszył dziś, 18 września, o godzinie 9.00 z Nowego Rynku w Łowiczu. Przechodząc ulicami centrum miasta – ul. Zduńską i Starym Rynkiem – dotarł do celu, czyli muszli koncertowej w Parku Błonie.

W niepodległościowe obchody włączyli się przedstawiciele wszystkich łowickich szkół, a także przedszkolaki. Przygotowane przez dzieci latawce nawiązywały do barw i symboli narodowych, a także do folkloru łowickiego.

– Rocznica odzyskania niepodległości jest świętem radosnym, dlatego nasz korowód przybrał charakter wspólnotowy i optymistyczny. Chcemy przypomnieć, że w taki czas warto zjednoczyć się i świętować, bo wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze – powiedziała naszemu reporterowi Renata Balik, organizatorka przedsięwzięcia.

 

 

 

18 komentarzy

 1. I znowu pochody, capstrzyki, apele. Historia kołem się toczy. Nauczyciele posłuszni każdej władzy. Czarni, czerwoni, ganz egal. Na pochód? Proszę bardzo. Msza? Ależ proszę.

 2. Dzieci powtarzają zachowania dorosłych. Powtarzanie to nie jest jeszcze rozumienie. Patriotyzm to nie jest nawet znajomość dat około niepodległościowych bo wystukać na pamięć cyfry i być gotowym do stania na baczność czy do marszu w określony dzień – to każdego można tak wytresować. Dziś niektórzy mówią że PRL to nie była Polska. Upłynie trochę lat i będą mówić że dzisiejsza Polska wcale nie była taka niepodległa jak to się nam dziś wydaje. Tak więc życzmy sobie niepodległości i nie popadajmy w złudzenia.

 3. A ja myślę, że inicjatywa fajna. Jedynie co brakło w tym wszystkim podstawowej rzeczy – odśpiewania hymnu państwowego.

 4. MisiekPysiek

  A szacunek dla flagi państwowej? Nie powinna być wyprasowana?

 5. Czym skorupka za młodu… Dla mnie pięknie i dlatego ślę serdecznę: DZIĘKUJĘ! w kierunku nauczycieli i opiekunów młodego pokolenia Polakó. Niestety… w komentarzach pod artykułem słychać nostalgię komunistów za ich wpływem na jedynie słuszną narrację z czasów niesłusznie minionych. Cóż mogę im odpowiedzieć, mówi się TRUDNO.

 6. Poszły małe dzieci na spacer, nie wiedziały po co .

  • Zainteresowany

   Dokładnie. Są takie małe, a już ich karmią grubo ciosaną propagandą.

   • Jeżeli uczenie dzieci patriotyzmu, to propaganda i frazesy, zainteresowany musiał się z czymś na głowy pozamieniać.

  • Łowiczanka

   Obstawiam ze te dzieci maja więcej rozumu niż ty i doskonale wiedzą po co wyszły!!!

   • Jeżeli Łowiczanka uważasz, że 5 latek ma pojęcie co to jest Polska i patriotyzm, to obawiam się, że za bardzo Tobie TVP Info weszło. 😉
    Uczmy ich otwartości na świat i innych ludzi, nie kładźmy do głów frazesy.

    Zorro – kibolski patriotyzm mnie nie interesuje.

   • Do Zainteresowany: uczmy więc dzieci tolerancji. Dwóch tatusiów z dzieckiem itp. Polska to nie tylko nazwa kraju – to państwo chrześcijańskie od ponad 1000 lat więc tak powinno funkcjonować. Polska to historia gdzie tysiące Polaków oddało życie żebyśmy my byli wolni. Wtedy również dzieci angażowały się w walkę. Pewnie dla zabawy bo nie rozumiały inicjatywy… Gdyby teraz wybuchła wojna ciekawe ile osób podjęło by walkę. Może więc taki drobny gest jak marsz maluchów pobudzi w nich patriotyzm.

  • Byłeś/aś kiedyś na meczu reprezentacji Polski? Wywieszasz flagę podczas świąt narodowych?

 7. Fajna impreza, zwłaszcza dla dzieci. Łowiczanie na własne oczy zobaczyli, że mamy sporo młodych ludzi w mieście.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.