Przypominamy, że już w najbliższą sobotę – 19 maja – w wielu miejscach w Polsce organizowana jest Noc Muzeów. Mieszkańcy Łowicza i okolic nie muszą wyjeżdżać daleko, sporo atrakcji znajdą na miejscu.

Noc Muzeów 2017. fot. archiwum NŁ
Noc Muzeów 2017. fot. archiwum NŁ

Muzeum w Łowiczu, Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu zapraszają do gmachu muzeum w godzinach 17.30 – 24. W programie m.in. rozstrzygnięcie konkursu „Muzealne spotkania z fotografią”, wystawa „Władysław Tarczyński rodzinnie i społecznie”, warsztaty plastyczne dla dzieci i całych rodzin, warsztaty tańca ludowego z Szymonem Mońką, prezentacja fortepianu Władysława Tarczyńskiego, koncert muzyki polskiej w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Łowiczu i zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikami PTTK.

Podobnie jak w ubiegłym roku, ciekawie będzie też przy baszcie generała Klickiego, którą będzie można zwiedzać od 17 do 24. W jej otoczeniu dostępne będą inne atrakcje, m.in. koncert pieśni patriotycznych ze wspólnym śpiewaniem (początek o godz. 19), a także pokazy grupa rekonstrukcji historycznej z różnych epok.

W pałacu książąt Radziwiłłów w Nieborowie prezentowane będą obiekty ze zrabowanej podczas II wojny światowej kolekcji, które powróciły do pałacu po latach wojennej zawieruchy. Przygotowano też niespodziankę – w spichlerzu będzie można zobaczyć duże, drewniane krosna żakardowe – część manufaktury królewskiej z końca XVIII wieku.

Będzie też można zwiedzić oranżerię, manufakturę majoliki, działać będzie także kawiarnia. Ciekawostką będzie także spotkanie z grupą historyczną odtwarzającą tradycje 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Wyjątkową atrakcją nocy muzeów będzie prezentacja Manufaktury Królewskiej w spichlerzu, który znajduje się przy ulicy wiodącej do Bolimowa. Zaprezentowane zostaną krosna wykorzystywane m.in. w produkcji pasów kontuszowych i strojów historycznych, które „zagrały” m.in. w filmach „Pan Tadeusz”, „Ogniem i mieczem” oraz „Ostatni smok”.

Będąc w Nieborowie warto też odwiedzić Muzeum Motoryzacji, w którym pod kilkoma wiatami można zobaczyć kilkadziesiąt samochodów, około stu motocykli a także traktory, samoloty, przedmioty gospodarstwa domowego książki, czasopisma, zdjęcia, plakaty oraz zabawki z lat minionych. Od 19 do 22 można je będzie zwiedzać za darmo, ale trzeba się zaopatrzyć we własne latarki.

Ze względu na bardzo duże w tym roku obłożenie wynajmem obiektów na imprezy i spotkania, Nocy Muzeów nie organizuje w tym roku Pałac i Stadnina Koni w Walewicach. W zamian za to będą one dostępne dla zwiedzających 31 maja (Boże Ciało), 1 i 2 czerwca w godzinach od 11 do 17.

1 komentarz

  1. Faustyna

    W Walewicach liczą się chęci, w zeszłym roku organizatorom udało się połączyć finał olimpiady, pokaz grupy rekonstrukcyjnej i uczestnictwo w Nocy Muzeów było. A na drugi dzień w niedzielę były jeszcze 3 komunie w tym mojego dziecka. Wstyd, że takie historyczne miejsce nie bierze udziału w Nocy Muzeów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.