Wiele osób zdecydowało się skorzystać dzisiaj (19 maja) z oferty Muzeum w Nieborowie i Arkadii, jaka została przygotowana w ramach Nocy Muzeów. Tegoroczny program przebiegał pod hasłem “Cenne/Bezcenne/Utracone”, a tematem wiodącym był okres II wojny światowej w nieborowskich dobrach Radziwiłłów, w tym działalność rabunkowa okupanta.

Podczas zwiedzania pałacu w grupach pokazane zostały obiekty, które zostały zrabowane z pałacu, ale udało się je odzyskać (niektóre w ostatnich latach). Wśród nich były m.in. wykonany w drewnie “Pokłon Pastuszków” datowany na II poł. XVI w oraz wyrzeźbiona w marmurze “Adoracja Dzieciątka” także datowana na XVI w. Obie rzeźby odnalezione zostały w zbiorach Muzeum Królikarnia, gdzie przez lata pozostawały niezidentyfikowane.

Wyjątkową atrakcją Nocy Muzeów w Nieborowie była prezentacja Manufaktury Królewskiej w spichlerzu. Pokazane zostały krosna wykorzystywane m.in. przy produkcji pasów kontuszowych i strojów historycznych, które zagrały w takich produkcjach filmowych jak Pan Tadeusz, Ogniem i Mieczem oraz Ostatni smok z Seanem Connerym. Jest szansa, że krosna pozostaną w Nieborowie na dłużej.

Zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, odtwarzającej 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich. Turyści mogli też zwiedzić m.in. oranżerię, manufakturę majoliki i wybrać się na spacer po parku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.