Ponad 20 osób, w tym dzieci, wzięło udział w zajęciach edukacyjnych o nocnych motylach w parku przy pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. W czasie tych zajęć, mimo ciemności odnaleziono stanowisko rzadkiego, chronionego chrząszcza – pachnicę dębową.

Zajęcia „Nie taka ćma straszna, czyli wielkie nocne wabienie owadów do światła” miały miejsce 3 sierpnia, poprowadzili je dr Radomir Jaskuła i dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Fundacji Biodiversitatis. Wydarzenie współorganizowało muzeum i Bolimowski Park Krajobrazowy.

Dr Jaskuła w czasie prelekcji wprowadził uczestników w świat nocnych motyli a około godz. 22. zaczęły się zajęcia w parku, gdzie owady wabiono do białej płachty oświetlonej dwiema żarówkami o mocy 200 W każda. Dodatkowo „zbierano” siatką owady z trawników, drzew i krzewów, aby po ich wysypaniu opowiadać o ciekawszych gatunkach.

W czasie nocnego spaceru po parku w świetle latarki udało się pod jednym z drzew odnaleźć odchody i odnóża rzadkiego i chronionego gatunku, jakim jest pachnica dębowa – chrząszcza nie przekraczającego wielkości 40 mm. Okazało się, że w drzewie na wysokości około 8 m jest dziupla, w której najprawdopodobniej owady te bytują.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.