We wtorek, 6 września, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Kutnie zakończyło układanie masy asfaltowej na odcinku 1466 metrów w Jaworzynie.

Nowa droga w Jaworzynie
Nowa droga w Jaworzynie.

W czwartek, 8 września, mieszkańcy sami pracowali przy utwardzaniu poboczy nowej drogi. Pracę wykonywali społecznie, z ogromnym zaangażowaniem.

Mieszkańcy Janusz Kowalski i Dariusz Skonieczny własnymi ciągnikami wozili z cukrowni w  Dobrzelinie szlakę do utwardzania poboczy, za którą zapłaciła gmina. Reszta mieszkańców usypywała i wyrównywała ją po obu stronach nowej nawierzchni. Nikt nie narzekał, że musi pracować. Ludzie byli zadowoleni. Zgodnie twierdzili, że pracują dla siebie…

– Długo czekaliśmy na taką drogę – mówi Wiesław Korycki, mieszkaniec, który pracował przy rozsypywaniu szlaki. – Od początku deklarowaliśmy, że sami zrobimy pobocza, aby samochody i ciągniki nie obrywały obrzeży nowej drogi. Zależy nam też na tym, aby droga posłużyła nam jak najdłużej.

Przy pracy zastaliśmy też: Rafała Gołębiewskiego, Daniela Kowalskiego, Łukasza Szczecińskiego, Danutę Pruszkowską i Ryszarda Szubkę. Gmina przysłała do pomocy też sześć osób zatrudnionych w ramach robót publicznych. Panowie pomagali przy rozsypywaniu szlaki, zaś panie szczotkami zmiatały jej resztki z drogi. Od razu było widać efekty dobrze wykonanej pracy. Asfaltowa droga była czysta, nie było na niej kamieni ze szlaki, które strzelałyby po szybach samochodów. – Teraz mamy inny świat – mówi zadowolona Marta Szczecińska. – Amelka (3 latka) będzie mogła wreszcie pojeździć na rowerku. Po dziurach, jakie były, było to niemożliwe. W przyszłości będzie mogła pojeździć na rolkach.
Z dobrodziejstwa drogi asfaltowej zadowolona jest też Barbara Kowalska. – Na wsi nikt pracy się nie boi, dlatego chłopaki ochoczo wzięli się do pracy. Wszyscy rozumiemy, że pracujemy też dla siebie, by droga służyła nam jak najdłużej. Koniec jeżdżenia po dziurach i ciągłym remoncie zawieszenia w  samochodach. Musimy wspólnie dbać o to, co zrobiono.

Mieszkańcy podkreślają, że buraki składują przy drodze powiatowej, by ciężkie pojazdy, które je zabierają, nie niszczyły gminnej drogi.

Na zrobienie 3 cm nakładki z masy bitumicznej na długości 1466 m, w ramach realizacji dojazdu do pól, gmina dostała 65.610 zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.
Mieszkańcy Jaworzyny mają teraz dodatkowe powody do zadowolenia, bowiem w ubiegłym roku wreszcie kompleksowo wyremontowano powiatową drogę do Golędzkiego. W tym roku na drodze powiatowej jeszcze dokładniej połatano dziury. Skończył się drogowy koszmar mieszkańców. Mogą jechać bez obawy, że urwą koło.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.