Od czwartku 29 sierpnia, do chwili dostarczenia do Głowna dwóch nowych autobusów, komunikacja miejska ma być realizowana nowoczesnym pojazdem Isuzu, wynajętym przez MZK.

Isuzu na Łowickiej. Fot. EWR

W Urzędzie Miejskim w Głownie trwa procedura przetargowa, która wyłonić ma dostawcę dwóch nowych niskopodłogowych autobusów, napędzanych silnikami diesla, które Głowno nabędzie w trybie leasingu z możliwością wykupu. Na czas oczekiwania na rozstrzygnięcie postępowania i zrealizowanie zamówienia, Miejski Zakład Komunalny w Głownie podjął decyzję, by poratować się autobusem wynajętym, który dziś zastąpił wysłużony tabor. To ważna decyzja przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, bo przed wakacjami awarie starego autobusu nierzadko utrudniały uczniom dojazd do szkół na czas. 

Na zabezpieczenie realizacji komunikacji wynajętym autobusem (koszty najmu, zakup paliwa itp.) do czasu dostarczenia nowych pojazdów, miasto przeznaczyło 50 tys. zł.
Umowę zawarto do 31 stycznia 2020 r. z możliwością jej przedłużenia lub skrócenia, zależnie od potrzeby.
Pojazd marki Isuzu Novocity dotarł do Głowna wczoraj, a dziś wyruszył na ulice. Jest klimatyzowany, a w części tylnej – niskopodłogowy (z przodu wchodzi się po schodkach).
Pierwsi pasażerowie są zadowoleni, zwłaszcza z klimatyzacji.

Wnętrze autobusu. Fot. EWR
Fot. EWR

21 komentarzy

 1. Poniższy wpis warto umieścić w zakładce “Zapytaj Burmistrza”. Wart jest tego.

 2. Zróbmy małą kalkulację odnośnie kosztów odpadów w Głownie.
  Koszt segregacji to 12,90 PLN, koszt bez segregacji to 17,90 PLN. Załóżmy, że aż 95% wszystkich mieszkańców segreguje. Jest nas ok. 14 tys. Co po przemnożeniu daje (13 300 x 12,90 + 700 x 17,90) co miesiąc kwotę 184,1 tys PLN. Miasto deklaruje, że przeznacza na gospodarkę odpadami właśnie tyle czyli 185 tys. na m-c (https://lowiczanin.info/glowno-czy-radykalnie-wzrosna-oplaty-za-smieci/).
  Z pewnością jakaś część mieszkańców nie płaci także za śmieci, ale jest ich mało – pewnie kilka procent. Nie wiem jak z kosztami samego systemu, ale pewnie jest ktoś w urzędzie (1? 2 osoby?), którego etat musi być jeszcze opłacony ze składek. Tak czy tak wygląda jednak z bilansu, że ta kilku tysięczna grupa pracowników zagranicznych (padały nawet kwoty 5 tys. ale to chyba przesada?) nie dorzuca się lub dorzuca w małym stopniu do funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów. Fajnie gdyby ktoś z urzędu się do tego odniósł.

  • Optymistyczne podejście z tym segregowaniem niestety. Wydaje mi się, że taki procent może faktycznie i deklaruje segregację a tak naprawdę wszystko ląduje w zmieszanych. Wydaje mi się, że największym problemem są mieszkańcy osiedli. Tam jest samowolka. Dodatkowo lądują tam śmieci spoza osiedli niestety.

   • Z pewnością masz rację, te optymistyczne założenie było tylko po to, aby nie przekalkulowac kwoty wpływów jako zbyt wysokiej.

 3. Do Anonima :
  TAK !
  Wina Ukrainy ?
  Pacnij się w główkę ,gdybyś sam dbał o porządek …

  • A ja byłbym ciekawy jak wygląda odpłatność za śmieci ze strony niezameldowanych na stałe w Głównie. Za ile osob o takim statusie jest placone. Redakcja mogłaby to sprawdzić w urzędzie.

 4. Zainteresowany

  Szkoda, że autobusy nie są elektryczne.
  Dobrze, że będą chociaż nowoczesne, powinny więc mniej smrodzić.

 5. Głowno to bogate miasto. Budżet miejski stać na wynajem autobusów, a także na dopłatę 300 tys. do śmieci wygenerowanych głównie przez ukraińców. O ekologii wspomniał przedmówca. 5 bieg.

 6. Niełatwo być ekologicznym prekursorem. Po nieudanej próbie przejścia na autobusy elektryczne wracamy do starych, dobrych diesli.

 7. To w Głownie jest komunikacja miejsca? LOL

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.