Od soboty, 9 marca, w Muzeum w Nieborowie można oglądać wystawę “Moda nieborowskich dam”. Warto ją zobaczyć, część eksponatów, w trosce o materiał, z którego zostały wykonane, już w czerwcu musi wrócić, po zabezpieczeniu, do magazynu.

Kurator muzeum Monika Antczak powiedziała nam, że pomysł na wystawę zrodził się, gdy w jednej ze skrzyń złożonych w magazynie pracownicy muzeum natrafili na zawiniątko, w którym znajdowały się koronki, kołnierze i materiał przygotowany do uszycia sukni.

Wystawa podzielona została na dwie części. W sali białej zgromadzono m.in. oryginalne secesyjne suknie i bluzki Anny Lubomirskiej, żony Janusza Radziwiłła – ostatniego właściciela Nieborowa. Prezentowane są też elementy strojów, ozdoby, ślubny tren, do którego zrekonstruowano suknię.

W sali czerwonej prezentowane są zrekonstruowane suknie modne w XIX wieku, do ich stworzenia posłużyły zdjęcia, rysunki i obrazy wiszące w pałacu, tak jest w przypadku sukni w stylu antycznym Anieli z Radziwiłłów Czartoryskiej oraz sukni w stylu biedermeier Leontyny Gabrieli Clary und Aldringen.

W otwarciu wystawy udział wzięło blisko sto osób, wśród których sporą liczbę stanowili przewodnicy PTTK z Łowicza. Obecny był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Andrzej Górczyński. O wystawie i strojach barwnie opowiadał: kurator wystawy Barbara Szewczyk oraz Maria Molenda, prezes Fundacji Nomina Rosae, przy współudziale której przygotowano ekspozycję.

Komentowanie nie jest możliwe.