Wiele dzieje się w Głownie w związku z realizacją poszczególnych inwestycji dużego miejskiego zadania pod nazwą “Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad zalewem Mrożyczka”

Każdy dzień lata przynosi nowe obserwacje. Na wodzie kończy się montaż mola z platformą widokową, a na lądzie – altany koncertowo-tanecznej.

Wczoraj, 11 lipca, na przystani MZK na Mrożyczce została zwodowana pierwsza partia nowych rowerów wodnych, zakupionych przez miasto od firmy Navigo z Pomorza. Pierwsze sprzęty w kształcie łabędzi i retro-samochodów kołyszą się już na falach, a w ciągu 2 tygodni dołączą do nich kolejne.
W sumie zakupiono 20 sztuk rowerów wodnych różnego typu: 10 w kształcie łabędzi (7 czteroosobowych i 3 dwuosobowe), 5 w kształcie samochodów i 5 – delfinów. Miasto wydaje na to 227.364,98 zł.

Nowe rowery wodne na Mrożyczce. Fot. Elżbieta Woldan-Romanowicz

Rusza przebudowa placu zabaw

W związku z tym, że rusza wyczekiwana przez mieszkańców przebudowa sąsiadującego z przystanią placu zabaw, aktualnie na jego teren obowiązuje zakaz wstępu.
Zdjęte zostało już stare ogrodzenie, a w niedługim czasie należy spodziewać się demontażu wysłużonych huśtawek, zjeżdżalń, karuzeli i konstrukcji do wspinaczki. Zastąpią je nowe zabawki. Wykonawcą przebudowy placu zabaw została firma SUN+ z Kobylnicy, która zadanie to zrealizuje w ciągu 30 dni za 299.983,43 zł.

Zakaz wstępu. Rusza przebudowa placu zabaw. Fot. Elżbieta Woldan-Romanowicz

Przypominamy, że całe zadanie pod nazwą “Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad zalewem Mrożyczka” zostało skalkulowane na ponad 1,5 mln. zł. Miasto otrzyma na nie dotację z funduszy unijnych w ramach RPO w kwocie do 1.048.760,39 zł.

23 komentarze

 1. Ireneusz

  Koło PZW Glowno.
  Pragniemy zdementować plotki i podejrzenia o tym że ryby w zbiorniku chorują z powodu złej jakości wody. Koło nie pobieralo żadnych próbek wody, od tego jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna która w przeciągu kilku tygodni wydaje pozytywną opinie na temat wody w zbiorniku.
  Choroba ryb nie ma też żadnego wpływu na zdrowie człowieka.
  A dla kolegi Rrr małe sprostowanie i prośba o nie szerzenie propagandy pod naszym adresem:
  Jak masz coś do napisania, to może najpierw poczytaj artykuły na temat chorób ryb i jej występowania.

 2. najlepiej tor rozmowy sprowadzić na inny temat a o brudnej i śmierdzącej wodzie żeby temat ucichł. Zamiast dawać ludziom pływać za darmo rowerkami wodnymi to proszę się zająć czystością wody i tymi chwastami co wystają nad poziom. Ja jako odpowiedzialna matka nie pozwolę mojemu dziecku kąpać się w tym zalewie. Wolę jechać pod Płock i cieszyć się czystą wodą w zbiorniku

  • Artykuł jest na temat zagospodarowania terenów nad Mrożyczką, a to Pani sprowadza dyskusję na inny temat, a nie urząd miasta. Poza tym używa pani jakichś pseudofaktów i uważa je za prawdę. Nawet Koło próbuje wyprowadzić Panią z błędu, ale jak widać nie dotarło. Widać, że jest Pani z tych “mądrych”, więc proszę kandydować albo zatrudnić się w urzędzie, zrobi Pani w Głownie lepiej…dla siebie… Zamiast pluć jadem idź kobieto na spacer nad zalew, dotlenisz się i mózg Ci zacznie lepiej pracować…

 3. Urząd Miejski w Głownie

  Nie pozostaniemy bierni wobec tych, którzy swym działaniem chcą zniweczyć podjęty przez Gminę Miasta Głowno wysiłek i finansowy wydatek na realizację projektu „Zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad zalewem Mrożyczka w Głownie”. Obiekty rekreacyjne objęte zostaną również monitoringiem.

  • Popieram, może to ukruci ręce wandalom. To nasze wspólne dobro i nasze wspólne wydane pieniądze. A z drugiej strony, gdyby ludzie zastanowili się co robią to pieniądze zamiast na monitoring można byłoby wydać na coś innego.

 4. Urząd Miejski w Głownie

  Osoby, które swym działaniem – i to zarówno tym fizycznym, jak i wypowiedziami na publicznych forach przyczyniają się do rozpowszechniania nieprawdy, nawoływania do czynów zabronionych oraz szkalowania wizerunku Miasta Głowna, muszą liczyć się z pociągnięciem ich do odpowiedzialności prawnej i finansowej. Wykorzystane zostaną tym celu wszelkie możliwości prawne.

 5. Urząd Miejski w Głownie

  Urząd Miejski w Głownie informuje:
  Związku z nieprawdziwymi, wprowadzającymi w błąd i szkalującymi wizerunek Miasta Głowna informacjami, rozpowszechnianymi w komentarzach publikowanych na rozmaitych portalach i forach internetowych informujemy, iż Gmina Miasta Głowno podejmie wszelkie kroki prawne mające na celu ukrócenie tych szkodliwych i wprowadzających opinię publiczną w błąd praktyk.

 6. Ryszard Szajder

  Bakteria bakterii nierówna.To co szkodzi rybie niekoniecznie człowiekowi .W ogłoszeniu wędkarzy jest mowa o tym by nie dokarmiać sztucznie przy łowieniu ,by ryby jadły pokarm z antybiotykiem.A ten wpis o zakazie kąpieli z tego powodu jest wysoce naganny i szkodliwy dla naszego miasta.Powinno się takie szkalowanie wszelkimi sposobami załatwić by ta osoba kolokwialnie pisząc bekła.

 7. Urząd Miejski w Głownie

  W obliczu wyjaśnień, jakich udzielił nam Prezes PZW Koło Miasto Głowno Ireneusz Krakowiak, treść ogłoszenia, które sam podpisał, a które wywołało takie zamieszanie, była najdelikatniej rzecz ujmując niefortunna.

 8. Urząd Miejski w Głownie

  Woda w zalewie Mrożyczka jest pod stałym nadzorem i kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgierzu. Próby wody pobierane są co 2-3 tygodnie. Aktualne badania jednoznacznie stwierdzają, iż woda w zalewie Mrożyczka w Głownie nadaje się do kąpieli (komunikat PSSE w Zgierzu z dnia 11 lipca 2017 r. na http://www.pis.lodz.pl/zgierz/aktualnosci.php) O żadnym zatem zagrożeniu dla kąpiących się w niej nie ma więc mowy.

 9. Urząd Miejski w Głownie

  Podjęte przez PZW Miasto Głowno zabiegi mające na celu zwalczenie choroby tj. podanie antybiotyku, nie mają również żadnego wpływu na jakość wody w zalewie. Zabieg przeprowadzony został w miejscach żerowania ryb. Miejsce wyznaczone do kąpieli zlokalizowane przy plaży takim miejscem nie jest. Przypominamy, że obowiązuje w jego obrębie całkowity zakaz wędkowania.

 10. Urząd Miejski w Głownie

  Problem, o którym mówią wędkarze nie ma żadnego związku z jakością i czystością wody w zalewie Mrożyczka. Z wyjaśnień, jakich udzielił nam sam Prezes PZW Koło Miasto Głowno Ireneusz Krakowiak – po konsultacji z ichtiologiem – wynika jednoznacznie, że mamy do czynienia z chorobą ryb z gatunku karpiowatych. Pozostałych gatunków ryb i innych żyjących w zalewie zwierząt to nie dotyczy. W żadnym razie choroba ta nie została spowodowana jakością wody. Co więcej nie ma ona żadnego wpływu na czystość i jakość wody w zalewie, jak również nie oddziałuje ona na człowieka.

 11. Woda jest tak zasyfiona ze po kapieli wyskakuje wysypka niemiłosiernie swedzaca… Samo wyczyszczenie dna tutaj za djzo nie da

  • Jakieś konkrety, zdjecia tej wysypki, ksero historii choroby od lekarza albo zaświadczenie z SOR, że taki przypadek miał miejsce i czym był spowodowany.

 12. Wyjaśniać będzie ten, kto podpisał się pod ogłoszeniem.

 13. Dzieki wedkarzom właśnie wydało się co się dzieje z wodą. Mało tego, gdyby wszystko było dobrze z wodą to by w niej ryby nie padały, i by nie było tygodniowego zakazu połowu. A co do pseudo specjalistów to właśnie dno w jeziorze nie jest torfowe w całej rozciągłości dna. Od strony cmentarza jest piaszczyste dno 😉
  Choroba ryb w jeziorze występowała i to nie są pogłoski tylko fakty.
  https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/19388456_1192046740923211_8449261573710532644_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=522ff4dc8b9599e67439bc1fe83c0fa7&oe=5A0B0BD9
  Coś jeszcze wyjaśnić?

 14. Od kiedy to wędkarze są specjalistami od badań wody w zalewie? Przestrzegam przed podawaniem do publicznej wiadomości sensacyjnych pogłosek i teorii głoszonych przez pseudo specjalistów, bo to może mieć skutki prawne. Aktualne badania wody w zalewie przeprowadzone przez uprawnioną do tego instytucję tj. Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną jednoznacznie wykazały, że woda w zalewie Mrożyczka w Głownie nadaje się do kąpieli. O żadnym zatem zagrożeniu dla kąpiących się w niej nie może być mowy! To, że woda nie jest przejrzysta wynika tylko z tego, że podłoże zbiornika jest torfowe.

 15. Justyna dobrze pisze, a na dodatek wspomnę tylko i pozdrowię wszystkich kąpiących się bo w naszym pięknym jeziorze panowała i wg wielu wędkarzy nadal panuje choroba ryb “zakażenie grzybiczno – bakteryjne”. Zapewne przeciętny mieszkaniec nie ma o tym pojęcia ale wystarczy poczytać kartki na drzewach dookoła jeziora – był tygodniowy zakaz połowu wędkarskiego – sypany był preparat z antybiotykiem, niewiele to dało. Oczywiście winnego nie ma 😉 Ryby padają, nie raz łowione są wręcz z dziurami w poprzek ciała.
  Nie polecam zażywania kąpieli

 16. najpierw mogli zacząć od oczyszczenia dna zalewu a dopiero wkoło. Na chwilę obecną woda to jeden wielki brud i smród.

  • Pani to chyba z tych wiecznie niezadowolonych. Jeśli tak to proszę kandydować, zobaczymy co pani zrobi… Najłatwiej krytykować… Już raz dno było czyszczone i tego tego smrodu i widoku zdechłych ryb nie zapomnę.

 17. Bardzo fajnie jest teraz nad jeziorem, wydana kupa naszej wspólnej kasy na to, żeby było fajnie i każdy ma obowiązek o to dbać!!! A nie dewastować i zaśmiecać!!! Ale sam fakt, że nie zaśmiecasz ani nie dewastujesz nie oznacza, że o to dbasz!!! Jeśli widzisz, że robi to ktoś inny, a ty nie robisz nic, żeby ten ktoś przestał, to tak jakbyś robił to sam!!! Jeśli sam z jakichkolwiek powodów nie chcesz zwracać uwagi tej łobuzerii i patologii to zadzwoń na policję.

  • W przeciwnym razie zniszczą i sponiewierają wszystko co mają w zasięgu wzroku, a wtedy również twoje pieniądze pójdą w błoto… Zrobione piękne molo, a na nim już po kilku dniach porozrzucane butelki… To się w głowie nie mieści…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.