Prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu, główny geolog kraju i pełnomocnik rządu do spraw polityki surowcowej państwa przyjechał dzisiaj, 12 października na chwilę do Łowicza z Grzegorzem Schraiberem, podsekretarzem stanu. Wzięli udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez KW PiS na temat goeotermii.

Miejscem konferencji była ul. Kolejowa, na wysokości głównej kotłowni Zakładu Energetyki Cieplej. Poza ministrami, wzięli w niej udział kandydaci startujący w wyborach samorządowych z list PiS na czele z kandydatem na burmistrza Jakubem Wolskim.

W mocno przedwyborczej retoryce, prof. Jędrasek powiedział, że Łowicz może się starać o dotację na odwiert eksploatacyjny i instalację (za około 50 mln zł), który w 100% będzie sfinansowany w Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wniosek taki będzie rozpatrywany kilka miesięcy, realizowany mógłby być ponad 2 lata.

Główny geolog mówił też, że otwór badawczy, o jaki miasto się starało w kończącej się kadencji nie miał sensu, bo znane są parametry zasobów geotermalnych pod Łowiczem. Są one na tyle wydajne, że ich eksploatacja byłaby opłacalna. Problemem tych złóż jest jednak duże zasolenie, więc do realizacji takiego przedsięwzięcia należałoby się dobrze przygotować.

11 komentarzy

 1. ASKSIĘŻAK masz absolutną rację! Partie polityczne niech wystawiają kandydatów do sejmu. Do samorządu startować powinni powszechnie znani i szanowani prywatni ludzie. Partia nie powinna nawet mieć prawa ich finansować. A co widzimy teraz? PiS używa państwowych pieniędzy do woli, bo przecież pan Orion powinien być w tym czasie w pracy! Bo przecież nie przyjechał w ramach urlopu i własnym pojazdem i do tego w towarzystwie?

 2. To straszna hucpa jest. Pan Orion Jędrysek stwierdził, że wiadomo wszystko i wystarczą dwa otwory: na wydobycie wody geotermalnej i na zatłoczenie. Ot specjalista… chociaż profesor. Gdyby liznął na swoim magisterium nieco wiertnictwa wiedziałby, że zatłaczanie wymaga więcej punktów zatłaczania niż punktów wydobywczych, bo trzeba przeciwdziałać ciśnieniu złożowemu i to kosztuje a wydajność musi być równoważna. Ponadto do czego miałaby być ta woda geotermalna? Jeden otwór to z mało na ogrzewanie a termy to już wokół są. Nie mamy tych miliardów…nawet na wymiennikownię geotermalną

 3. Szanowny wyborcy. Nie dajcie się nabierać temu PISOWI na te ich sztuczki i chwyty z ministrami. Oni zrobią wszystko by wygrac, a tak sie nie stanie. Co ten łowicki PiS zrobiła dla miasta dotychczas, ….nic. Aaaaa, no tak był czek z pompą, kasa, którą i tak by miasto pozyskało. Panie Wolski niech Pan skończy najpierw studia, bo sama matura to chyba za mało. Zreszta jakos moda ostatnio w łowickim PISie na studiowanie , hahah

 4. Typowa kiełbasa wyborcza. Partie polityczne należy trzymać jak najdalej od samorządów, bo nie będzie rządził miastem czy gminą prezydent/burmistrz czy wójt a partia (polecenie partyjne). W ogóle należy odebrać partiom politycznym nasz kraj, nie tak jak jest od lat, że po wygranych wyborach – partie dzielą między “swoich” łupy wyborcze a większość decyzji polityków podyktowana jest słupkami poparcia, nie dobrem społeczeństwa.

 5. Łubudubu… cztery lata temu był gaz łupkowy, teraz geotermia. Panie Orion, zróbcie wreszcie jakąkolwiek instalację geotermalną w kraju do ogrzewania miasta i pokażcie ile kosztuje jej wykonanie a zwłaszcza eksploatacja. Pyrzyce, jako pionierskie miasto, już się przekonały. A pan Wolski ma takie pojęcie o geotermii tak jak o funkcjonowaniu miasta

 6. Trzeba się poważnie zastanowić. Po pierwsze miasto ma długi. Po drugie będzie miało większe (drogi z wiaduktu). Po trzecie, spór sądowy o oczyszczalnię…Po czwarte, żadne z miasto w kraju nie jest ogrzewane energią geotermalną! Po piąte potrzeba dziesiątków jeżeli nie setek milionów złotych. Aby eksploatować jeden otwór potrzebne są co najmniej dwa dla zwrotu solanki, czyli razem trzy! W tej chwili w kraju planuje się sfinansować takich otworów sześć! Eksploatacja instalacji jest bardzo droga. A zatem stańmy na ziemi i przestańmy wykorzystywać geotermię dla celów politycznych.

 7. Jednak miałam rację. Większość komentujących to kandydaci, bo pod tym artykułem po 3 godzinach mój wpis będzie 4

 8. Dla wspólnego dobra i jego mieszkańców wybierzmy Wolskiego i będzie geotermia. Dość tego gadania Kalińskiego

  • Janie, wolą narodu jest wybór Kalinskiego, nie Wolskiego pozoranta. Sciaganie pod publikę ministrów i innych fachowców, gadanie, że się da. Czemu Łowicz nie dostał dotąd dofinansowania do geotermii. Jasna odpowiedz, łowicki PiS to zablokował. W II turze zmierzą się Kaliński z Siewierą, a będzie to ogromna kompromitacja skłoconego i podzielonego w Łowiczu PiS-u

 9. Dla wspólnego dobra miasta i jego mieszkańców, niech Mariusz Orion Jędrysek powie z którego programu można aplikować o te środki, a nie robi kampanię jednej słusznej Partii. Kilka sesji temu Kandydat Jakub Wolski też mówił, że można się starać o środki ale nie był w stanie powiedzieć konkretnie gdzie bo się nie zna. Panowie i Panie, kandydaci prawi i sprawiedliwi, pokażcie, że leży Wam na sercu los tego miasta i nawet jeśli po wyborach wrócicie na tarczy szepnijcie słówko tym w urzędzie skąd te środki mogą pozyskać, bo widać macie zawsze info z pierwszej ręki.

 10. Geotermia dla Łowicza. Wąs na nie załatwi nowych basenów termalnych. Tylko pis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.