Młodzież I LO w Łowiczu uczestniczyła dzisiaj, 4 grudnia, od godz. 9.00 w spotkaniu z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Polski w Warszawie, które zostało zorganizowane w sali Łowickiego Ośrodka Kultury.

Na początek spotkania, na ekranie kinowym został wyświetlony spot społeczny pt. „Szacunek i Wsparcie”, przypominający o obchodzonym 29 maja Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa, który jest świętem wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, wypełniających swoje obowiązki w misjach poza granicami Polski. Film składa się z wypowiedzi weteranów, biorących udział w misjach m.in. w Iraku i Afganistanie.

Podczas dzisiejszego spotkania młodzież mogła dowiedzieć się, że terminu „weteran” po raz pierwszy w Polsce użyto dla określenia uczestników powstań listopadowego i styczniowego. W 1918 roku marszałek Piłsudski powołał specjalną komisję, której zadaniem było odnalezienie weteranów obu powstań i przygotowanie dla nich pakietu socjalnego, na który składały się m.in. dożywotnie emerytury i stopnie oficerskie.

Ich zadaniem było udanie się do szkół, by mówić dzieciom i młodzieży o tym, jak walczyli, uczyć ich szacunku do polskich symboli, historii i barw narodowych.

W 1953 roku Polska po raz pierwszy uczestniczyła w misji pokojowej pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (łącznie Żołnierze Wojska Polskiego uczestniczyli w 29 takich misjach).

Dla licealistów zostały przygotowane konkursy, w czasie których odpowiadali na pytania z możliwością korzystania ze swoich smartfonów.

Komentowanie nie jest możliwe.