W Szkole Podstawowej nr 2 w Łowiczu zorganizowane zostało dzisiaj, 3 października, świeczowisko, podczas którego poruszono temat powstania warszawskiego.

W sali gimnastycznej szkoły uczniowie starszych klas „Dwójki” i „Jedynki” wysłuchali gawędy o powstaniu w wykonaniu burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, który był przez wiele lat nauczycielem historii.

Młodzież słuchała gawędy z zainteresowaniem i w skupieniu.

Gość mówił o tle historycznym powstania, a jego tragicznych skutkach oraz o powstańcach i o ludności cywilnej, również w kontekście osób, które przybyły w czasie powstania transportami do Łowicza. Mówił też o problemie z prawdą historyczną, której skutkiem było to, że do 1980 roku w Polsce nie można było mówić ani o powstaniu, ani o zbrodni katyńskiej.

W czasie świeczowiska zabrzmiały powstańcze piosenki, uczniowie obejrzeli też pamiętne ostatnie publiczne wystąpienie generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, który jako 100-latek żegnał się z młodszym pokoleniem, przekazując im, co jest w życiu ważne.

Spotkanie w SP 2 jest częścią realizowanego w placówce projektu pod nazwą „BohaterOn”, o którym więcej napiszemy w kolejnym numerze Nowego Łowiczanina, 10 października.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.