Jeden z wątków książki Jacka Perzyńskiego “Żeglarz i Siłacz. Czy Kapitan Nemo i Superman pochodzili ze Strykowa?” będzie tematem materiału wyemitowanego w głównym wydaniu Wiadomości TVP1, w najbliższą niedzielę, 29 października.

fot. arch. Z Jackiem Perzyńskim rozmawia dziennikarka TVP Monika Strześniewska-Jaśkiewicz.

Chodzi o postać Adama Piotra Mierosławskiego, czyli pierwowzór kapitana Nemo, który wg Jacka Perzyńskiego ma swoje korzenie w Strykowie. Część materiału Moniki Strześniewskiej-Jaśkiewicz, który widzowie Wiadomości będą mogli obejrzeć w niedzielę na ekranach telewizorów, realizowana była wczoraj, 25 października, nad strykowskim zalewem. Ekipa TVP nagrywała rozmowy nie tylko z autorem książki, ale również sondę uliczną na temat tego, czy mieszkańcy Strykowa słyszeli o związkach nieustraszonego żeglarza z ich miastem. Materiał w późniejszym terminie zostanie wyemitowany również w Łódzkich Wiadomościach Dnia TVP3.

Książka głowieńskiego dziennikarza, pisarza i badacza lokalnej historii, Jacka Perzyńskiego “Żeglarz i Siłacz. Czy Kapitan Nemo i Superman pochodzili ze Strykowa?”, jest już na rynku wydawniczym od 2 lat. Autor pisze w niej o związkach dwóch pierwowzorów światowej literatury i popkultury ze Strykowem. Obok Supermana, który miał swój pierwowzór w pochodzącym ze Strykowa żydowskim siłaczu Zishe Breibartcie, o czym również w głównym wydaniu Wiadomości TVP można było usłyszeć wiosną ubiegłego roku, Jacek Perzyński opisuje żeglarza Adama Piotra Mierosławskiego.

1 komentarz

  1. Stanley!
    Dobra robota!

    Maciej ŁUCZAK

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.