1. Drożyzna!

Jednym z najczęściej przekazywanych mitów odnośnie do tego urządzenia jest jego rzekomo ogromna cena. Największym wydatkiem, który trzeba ponieść, jest sam zakup i instalacja sprzętu. Ale to, co przeznaczymy na nią na początku, zwróci się potem w trakcie użytkowania.

Co więcej, sam zakup może być dofinansowany z budżetu państwa w ramach jednego z programów wspierających ekologiczne metody ocieplania budynków. W wielu gminach i województwach istnieją specjalne pule pieniędzy przeznaczone na ten cel. Warto sprawdzić!

Trzeba pamiętać, że dom z pompą ciepła może być tańszy w budowie. W przeciwieństwie do kotła, nie będzie potrzebny komin spalinowy, a także przyłącze gazu.

2. Zła wydajność

To chyba drugi pod względem popularności mit na temat pomp ciepła. Zwykło się mówić, że urządzenie fatalnie radzi sobie w ostrych, zimowych warunkach. To nieprawda. Nowoczesne, dopracowane systemy świetnie sprawdzają się nawet przy dwudziestostopniowych mrozach. Zamontowana w pompie ciepła grzałka uruchamia się jedynie okresowo w momencie, w którym temperatura zewnętrzna spada poniżej określonego z góry punktu tak, by zachować przyjemną atmosferę w naszym domu. W praktyce jest to zwykle kilkanaście godzin rocznie, przez co koszty pracy grzałki będą dla właściciela domu niezauważalne.

Bez problemu poradzą sobie również gruntowe pompy, które pobierają energię z gruntu, którego temperatura od głębokości kilku metrów jest przez cały rok mniej więcej taka sama. Czy lato, czy zima – dla niej nie ma różnicy.

3. Samo grzanie?

To nieprawda, że pompa ciepła służy tylko do ogrzewania budynków. Nowoczesne sprzęty tego typu są dużo bardziej zaawansowane technologicznie. Problemem być może jest sama nazwa urządzenia, która sugeruje wprost, że chodzi tutaj głównie o podwyższanie temperatury.

Tymczasem pompy są dzisiaj gwarantem solidnego grzania, przyjemnego chłodu i gotowej do użytkowania wody! Chłodzenie pompą funkcjonuje zwykle przy wykorzystaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła: gruntu, wody gruntowej (chłodzenie pasywne) lub przez odwróconą pracę maszyny, która działa w tym wypadku jak chłodziarka (chłodzenie aktywne).

4. Jak to zamontować?

Kolejnym szkodliwym mitem na temat pompy ciepła jest ten, który wskazuje na rzekomo niezwykle skomplikowany montaż. Większość ludzi sądzi, że jedyną opcją są ogromne odwierty przeprowadzane na całej działce – stąd przekonania, że urządzenie nadaje się jedynie do nowych, dopiero budowanych domów.

Nic bardziej mylnego! Pompa gruntowa to tylko jedna z kilku propozycji. Wzrasta popularność sprzętów zasilanych powietrzem, które doskonale sprawdzą się w przypadku termomodernizacji budynku. Ich montaż jest prosty, nie wymaga przekopów ani poważnych remontów.

Komentowanie nie jest możliwe.