17 obrazów z łowickiego muzeum, namalowanych od XVII do początków XX wieku, zostało odrestaurowanych w pracowni Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w Łęgu Tarnowskim (woj. małopolskie).

Odrestaurowanie obraz z zasobów muzealnych było możliwe dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 83,090 zł oraz Starostwa Powiatowego w Łowiczu – 20.925 zł. Część z tych dzieł dzięki temu będzie mogła trafić na stałą ekspozycję, trzy z nich zostały uratowane przed niemal całkowitą destrukcją.

Wśród zrekonstruowanych obrazów znalazły się portrety rajców łowickich Józefa Niesułkowskiego (zm. 1665) i Adama Rubinowicza (1673-1746), ponadto portrety Jana III Sobieskiego, Macieja Grabowskiego (kasztelan łęczycki) czy Józefa Radzimińskiego (komisarz obwodu sochaczewskiego w latach 1827-1841). Jeden z portretów, namalowany przez Antoniego Piotrowskiego, przedstawia artystę związanego z Łowiczem Jana Zdzisława Konopackiego (1856-1894). Kolejną kategorią są portrety kobiece, w tym: „Dama z epoki Stanisława Augusta” z końca XVIII w., „Dziewczynka z różą” z XIX w. oraz „Portret kobiety w bordowej sukni” z XIX/XX w., “Portret Damy” z lat 30. XX w., pędzla Bolesława Jana Czedekowskiego.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje obraz przedstawiający insygnia królewskie, przypisywany Marcellemu Bacciarellemu, nadwornemu malarzowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Restauracja objęła również dwa obrazy z XIX wieku o tematyce powstańczej: jeden przedstawiający jeźdźca w stroju krakowskim, drugi rannego legionistę na pobojowisku. Obiektami, które dzięki pracom konserwatorskim uratowano od całkowitej destrukcji, są trzy obrazy o tematyce sakralnej z XIX wieku: św. Mikołaj błogosławiący trzy córki, św. Stanisław wskrzeszający Piotrowina, św. Roch. Wśród obrazów ujętych w tym przedsięwzięciu jest też pejzaż „Widok na Bzurę w Łowiczu” z lat 20. XX w. autorstwa Aleksandra Krawczyka.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.