Radni miejscy zdecydowaną większością głosów przyjęli projekty zmian w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej, w efekcie których miasto jednak przystąpi do kosztownej modernizacji oczyszczalni ścieków.

Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu
Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu

Losy tej inwestycji ważyły się na dzisiejszej (7 lutego), nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu. Sesja trwała niecałe 2 godziny z przerwą na spotkanie klubów.

– Proszę o przyjęcie tej ważnej uchwały. To inwestycja bardzo potrzebna miastu. Nadal mamy 45 mln zł dofinansowania do niej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówił burmistrz. Przekonywał, że inwestycję należy wykonać nawet, gdyby wysokość tego dofinansowania nie została zwiększona. Według burmistrza modernizacji nie da się zrobić etapami.

Za przyjęciem zmian w budżecie głosowało 15 radnych koalicji rządzącej. Od głosu wstrzymali się radni opozycyjni z kluby PiS i Niezależni.

– Daliśmy zielone światło dla dobra sprawy, na zasadzie “niech ktoś się dalej stara – pokażcie teraz co potraficie”. Nie głosowaliśmy “za”, ale wstrzymaliśmy się od głosu. Będziemy teraz obserwować co z tych starań wyniknie – powiedział nam Jacek Wiśniewski z klubu PiS i Niezależni.

Konsekwencją decyzji radnych będzie zaciągnięcie przez miasto dużego kredytu i pożyczek na modernizację oczyszczalni, a to z kolei oznacza, że przez kilka najbliższych lat na nowe inwestycje miasto będzie miało zaledwie po 1 – 1,5 mln złotych rocznie.

Burmistrz zapewniał jednak, że miasto będzie normalnie funkcjonowało. – Nie będzie finansowej tragedii, będą robione drogi dojazdowe do wiaduktu, będzie modernizowany budynek szkoły na na bibliotekę , autobusy będą normalnie jeździły (…) – mówił. Jako jeden z argumentów przytoczył sprawę odzyskiwania podatku VAT w trakcie inwestycji. – Jeżeli np. we wrześniu wystąpimy o zaliczkę z NFOŚ, pewnie ją w październiku czy listopadzie otrzymamy – mówił. Wyjaśniał dalej, że jeśli firma wykona roboty, np. za 10 mln zł. to jeszcze w tym roku będzie do odzyskania ponad 2 mln zł VAT. Mówił tez o tym, że “To że się nałożyły dwie duże inwestycje, to nie jest wina miasta”.

Ponadto burmistrz został przez radę upoważniony do złożenia wniosku o zwiększenie dofinansowania modernizacji przez Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czy miasto może liczyć na wyższe dofinansowanie ze strony funduszu? Na ten temat ciągle nic nie wiadomo. Burmistrz o takie wystąpi i jak zapowiada “zrobi wszystko, żeby miasto takie otrzymało”.

Ponadto radni dopytywali o szczegóły techniczne rozwiązań. O niektórych mówił Janusz Michalak. Według niego np. rezygnacja z drogiego rozwiązania tzw. hydrolizy termicznej nie spowodowałaby oszczędności. – Gdybyśmy chcieli zrezygnować z hydrolizy, to by trzeba wybudować zbiorniki do fermentacji osadów, a to byłby koszt ok. 10 mln zł – mówił. Koszt rozwiązania z hydrolizą to wg niego ok 13 mln zł.

– Mnie np. przekonało to, że odzyskamy część VAT-u, że hydroliza zmniejszy ilość osadów do 1/5 objętości i na tym też w przyszłości będą oszczędności oraz to, że cały czas jest jakaś szansa na wyższą dotację – uważa radny Lech Aniszewski.

Jakie będą losy modernizacji oczyszczalni ścieków?

40 komentarzy

 1. Dla osób zainteresowanych i angażujących się w merytoryczną ocenę działalności władz/rady i burmistrzów /Łowicza polecam stronę https://burmistrzlowicza.pl/?p=473

 2. dotyczy Żywca miasta z którym Łowicz występował Turnieju Miast , który na kodernizację dostał pieniądze nie tylko funduszu ochrony środowiska ale i też z UE- DLACZEGO MY NIE POTRAFILIŚMY?

 3. Do Pawełka, żebyś jeszcze bardziej zbystrzał to sobie poczytaj -https://www.researchgate.net/publication/279953827_Ocena_pracy_oczyszczalni_sciekow_w_Zywcu_po_wykonanej_rozbudowie_i_modernizacji_An_evaluation_of_sewage_treatment_plant_in_Zywiec_after_its_expansion_and_modernization /Żywiec 31500 mieszkańców- Łowicz 28200, przepustowość 42000m3/dobę -Łowicz max97500/u nas chyba dodatkowo załatwiają swoje potrzeby kosmici.

 4. trochę liczb :zerwana umowa 75mln.-dotacja 43mln.= 32mln. potrzebny kredyt
  cena z przetargu 115mln -dotacja 66mln/pisana patykiem na wodzie/=49mln. kredytu
  bez uzyskania dodatkowej dotacji 115mln-43mln=72mln.kredytu
  oznacza to dla mojego miasta brak jakichkolwiek innych potrzebnych inwestycji, dalej to bankructwo i zarząd komisaryczny ,perspektywy nadzwyczaj ciekawe.

 5. Wykroimy oszczędzimy …oczywiscie

 6. Jesli brakuje na pieniędzy to tniemy wydatki na luksusy typu darmowe Dody czy inne Zenki na początek , potem szukamy oszczędności w etatach których w ratuszu spokojnie z 15 procent mozna obciąć i nawet nikt nie zauważy , następnie patrzymy co z majątku gminy można w miarę szybko i za rozsądne pieniądze sprzedać i tak mysle ze w ciagu 3-5 lat wykupimy ok 25 -30 milionów a to bardzo dużo .

 7. Poczytajcie plan finansowy na przyszłe lata dla Łowicza, 50mln to tylko na ten rok a następne lata? wierzyc się nie chce. Nie wiem jak oni robią ze wskaźniki to wytrzymują

  • Kreatywna księgowość. Ale i to nie pomoże ten rok omydlą jakoś ale przyszły i kolejne już na pewno nie

 8. Kto zadecydował o wyborze tak drogiej technologi? teraz jeszcze drożej o 40 mln , czy to nie wygląda na zaplanowany manewr firm przetargowych , nasi włodarze potrafią tylko pracować na pieniądzach z UNII i kredytach. Łowickie. pl wycofajcie się z tej koalicji, stanowisko V-ce nie jest dla Was kładką do rządzenia ale kładką do upadku. . Skandal, może ktoś zorganizuje referendum w tej sprawie niech się ludzie wypowiedzą a nie koalicyjni radni. Poczytaj wypowiedzi inż. dr. P. Pietraszka

 9. chciałbym usłyszeć od burmistrza ze tniemy koszty ,szukamy oszczędności.nic takiego nie ma miejsca.panowie vice też nic nie mówią. zarobki za duze macie.obniżcie sobie o30 procent pensje każdy pieniądz w takiej sytuacji się przyda.zróbcie coś dla tego miasta.

  • brawo Wy

   12 lat luziku szastanie kasą na prawo i lewo a tu nagle się coś zesrało i jest problem i to WIELKI bo te 50 milionów kredytów to dopiero początek. zobaczymy na koniec roku 2019 jaka to będzie suma tak naprawdę bo nie wierzę w to że do 2032 r coś niespodziewanie znowu się nie zesra w innej dziedzinie

 10. do wszystkich przeciwników
  DEBILE CHCIELIBYŚCIE SWOJE GÓWNA DO Bzury wylewać bezpośrednio ???

  PŁAKAĆ I PŁACIĆ !!!!!!!!!!!

  • Twoje slownictwo jest z rynsztoka. Chcesz wyrazic swoja opinie to napisz a nie obrazasz innych.

   • Zgadzam się z Aaaaa, dość już tego schamienia, wielu komentarzy tutaj nie da się czytać! Czy tak trudno kogoś skrytykować w normalny sposób? Wychodzi na to, że Polakowi to jednak lepiej czegoś zabronić, zablokować komentarze, bo nauczyć kultury to dla niektórych już za późno

  • brawo Wy

   Ok tylko za jaką cenę ornitologu.?

 11. ofiara mafii ŁOWICKIEJ

  Do Pawełek – tak, nie byla modernizowana,jednak wiedziano o TYM dużo,dużo wczesniej więc? ale TU też chodzi o TO gdzie w tym wszystkim znajduje się Obywatel Miasta? PRZECIEŻ NASTĄPI Z A P A Ś Ć FINASOWA, a więc gro inwestycji nie bedzie realizowanych etc.etc. Będziemy mieli – na bank – MARAZM!! Dlaczego Obywatela postawiono przed faktem dokonanym? Obywatela Widzicie w okresie wyborczym, a teraz ma brać udział w spacerach z przewodnikiem PTTK i oglądać , rdzewiejące miejskie rowery. Nie znalazłem ani jednego słowa sprostowania,wyjaśnienia z Ratusza w tej sprawie. No bo po co!

 12. 50 milionów pożyczki. Rany Boskie! Ludzie opamiętajcie się.

 13. Burmistrzu Kaliński opamiętaj się. Stań przed lustrem i nie po to by poprawić sobie wąsy ale spójrz w oczy. Wyjdź z tej koalicji która w obenym czasie nic ale to nic nie przynosi dobrego miastu

 14. Macie swojego burmistrza i łączy nas lowicz pan C który popierał pana K jak się dostał na stołek do starostwa to ma wszystko w 4 literach jak i reszta załogi Pana K układziki wychodzą teraz a tumany głosujące drapią się teraz po tyłku czemu znowu zostaliśmy wydymani …😁

  • Przepraszam bardzo, a co do tego ma pan C i ŁnŁ ??? Przecież pan C dostał się do rady powiatu, bo obywatele tak zdecydowali w wolnych wyborach, więc to żaden stołek. Poza tym zdecydowali o budżecie radni miasta, również z innych klubów. Więc nie rozumiem komentarza, który jest bezpodstawny. Że niby Pan C i ŁnŁ miał to zablokować i wpłynąć na decyzję burmistrza i reszty radnych? Proszę się dobrze zorientować w sprawie i dopiero komentować.

 15. zagadka -panowie radni skoczcie po rozum do głowy ,w ciągu 3- kadencji p.burmistrza ubyło z Łowicza 3tys. mieszkańców ,1tys. spędza całe dni w pracy poza Łowiczem, zakładów przemysłowych ubyło,perspektyw na rozwój żadne, skąd przybyło tyle ścieków że za takie miliony trzeba modernizować oczyszczalnie ?

  • Pawełek

   Oczyszczalnia nie była modernizowana od kilkudziesięciu lat. Ścieków nie przybyło, ale skoro jesteśmy w UE to należy się dostosować do ich wymogów ochrony środowiska i modernizować przestarzałą technologie, nie trzeba być szczególnie bystrym, żeby to zrozumieć…

 16. Tak patrze na te łapki podniesione do góry i spuszczone główki, oczki utkwione na blat stołu , nasuwa się taka refleksja, czy Ci ludzie glosują z przekonania bo odnoszę wrażenie , że to obowiązek koalicyjny, zatem czy to efekt Prezesa w miejskim wydaniu

 17. To chyba nie koniec. PiS się wstrzymal. Czekają na coś.

 18. ASKSIĘŻAK

  Próbowałem Wam kilka razy pokazywać, że popieracie kiepskiego kandydata na burmistrza i kiepskich radnych. Nic do Was – “baranki boże” nie docierało a szczytem głupoty było “wypięcie się łowiczaków na PIS, w sytuacji gdy “całą kasę” przejął właśnie PIS (budżet państwa, budżet wojewody, budżet sejmiku łódzkiego, NFOŚiGW + oddział wojewódzki tego funduszu. Możecie sobie teraz pluć w przysłowiową brodę.

  • Jeżeli tylko polityka wpajana jest w mózg to znaczy,że ten kto tak myśli ,,nie ma mózgu” Człowiekiem się jest do śmierci, a na stanowisku się tylko bywa !Kumoterstwo jest i było, ale co teraz się dzieje w Łowiczu to szok ! Jesteście tak płytcy w tej kwestii ,że już słyszę wasz płacz, po stracie pracy !

  • dawny Łowiczak

   “wypięcie się łowiczaków na PIS”? Zaraz, zaraz. A kto rządzi w powiecie łowickim? A z jakiej to partii obecny burmistrz otrzymywał poparcie przed wyborami do czasu, aż się pokłócili o stołki? I w końcu kto organizował wyjazd autobusów do Warszawy na manifestację poparcia dla pis-u?
   W swojej wypowiedzi dotyczącej budżetu zapomniałeś jeszcze dodać budżet Koryta + – Rodzina na swoim.

 19. Piesek Leszek

  Jeszcze tylko P.Wolski J. na stołek Dyrektora Szpitala w Łowiczu i mamy komplet.

 20. bawimy się dalej.

  Pięknie Jeszcze tylko trunelek pod przejazdem na mostowej , kładka nad bzurą , kolejne palmy na plaży , że 2 vice burmistrzów , remont mostu na ul mostowej , centrum kultury na kaliskiej i wszystkie obietnice wyborcze spełnione , a jak się nie uda to ja uciekam na emeryturę i pocałujta mnie w 4 litery.
  12 lat żądôw żeby zadłużyć miasto na kolejne. 12 lat tak to KAŻDY POTRAFI ZA 12 TYŚ NA MIESIĄC .

  • bawimy się dalej.

   Teraz tylko z barszczykiem i pierogami na targowice jutro Panowie burmistrzowie oraz z własnym toi tojem bo mieszkañców nie stać na załatwianie się u siebie w domu .

   • obiecali , obiecali i ani razu od wygranych wyborów nie byli,. Cipinski i Kaliński sami głosili ze tego dopilnują i okazalo sie ze cała banda Łączy Nas Łowicz oszukała ludzi

   • Kasiu- przyjdą, przyjdą z puszkami będą datki zbierać na realizację obietnic wyborczych.

   • To prawda, teraz co tydzień na Targowicy będą kwestować aniołki z ŁnŁ na obietnice niezrealizowane od 12 lat. Nie jestem ich fanką, porażał mnie ich sposób uprawiania agitacji wyborczej, dokładać się nie będę. Ludzie dali się nabrać kolejny raz na puste hasła, to niech te długi za swoich faworytów zapłacą ze swojej kieszeni, przecież dostali podwyżki, nagrody, mają z czego..

 21. Nic dziwnego że p. Kaliński namawiał do realizacji inwestycji skoro to on ma stać na jej czele Sam sobie stołka nie odbierze

 22. No nie, pozostaje już tylko referendum, jakim prawem grupa powiązanych radnych koalicyjnych pogrąża miasto w długi. Czy jest potrzebna miastu tak droga inwestycja, miasto to metropolia rzędu ponad 100 tys mieszkancow czy miasto 25 tys. Kto podjął decyzje o wyborze takiej kosztownej inwestycji i o co tu chodzi. Może chodzi o wyższy fundusz na nadzór managerski , który będą mieli do dyspozycji urzędnicy ratusza bo innego uzasadnienia takiej decyzji nie rozumiem .

  • bawimy się dalej.

   Człowieku to teraz się dowiedzieli o potrzebnym remoncie oczyszczalni ? Trwa to kilka lat do tyłu . Ale trzeba oczy ludzią mydlić przed wyborami że wszystko jest ok . Bawcie się dalej

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.