Uwaga, czerwona flaga! Dziś, 2 lipca, na kąpielisku na zalewie Mrożyczka w Głownie trwają prace związane z jego oczyszczaniem metodą biologiczną.

Oczyszczanie kąpieliska w Głownie. Fot. EWR

Z tego powodu kąpielisko jest nieczynne, a na maszcie wywieszono czerwoną flagę. Wykonawcy oczyszczania kąpieliska metodą biologiczną aplikują do wody z łódek preparat zawierający mikroorganizmy, których aktywność ma doprowadzić do stopniowej poprawy jakości wody, zmniejszenia ilości mułu, a także przeciwdziałać ma zakwitowi sinic.
Dyrektor MZK w Głownie został przez wykonawcę oczyszczania poinformowany, że aplikowane preparaty są bezpieczne dla zdrowia kąpiących się. Kąpielisko zamknięto, by ułatwić prace, ale znalazło się kilka osób, które mimo tego zdecydowały się wejść do wody.

Kąpielisko najprawdopodobniej będzie normalnie udostępnione plażowiczom od jutra.

Oczyszczanie kapieliska zostało przez mieszkańców Głowna wybrane do realizacji w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. 

Preparat do czyszczenia wody. Fot. EWR
Oczyszczanie kąpieliska. Fot. EWR
Oczyszczanie kąpieliska. Fot. EWR

14 komentarzy

 1. Czy znacie jeszcze jakieś kąpieliska w pobliżu? Bardzo proszę o powagę w pisaniu. Dziękuję

 2. Zainteresowany

  Poczekajmy na efekty oczyszczania. Jak się nie uda, wtedy będziemy mogli krytykować. 😉

  • Też jestem ciekaw tych efektów, ale myślę, że nie będzie czegoś takiego jak jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy metoda coś dała. Woda nie stanie się kryształowa, a muł nie zniknie. Obstawiam, że za pół roku będzie tak jak teraz. Będą tacy, którzy stwierdzą, że woda się poprawiła, a będą i tacy co powiedzą, że oczyszczanie nic nie dało. Pożyjemy zobaczymy.

   • Zainteresowany

    Weźmy jeszcze pod uwagę trwającą suszę, która powoduje niski stan wód w rzekach i istniejących przy nich akwenach. To też wpływa na jakość wody w kąpieliskach.

   • To jeszcze tylko dodatkowo zaciemni ocenę wyniki.

 3. Ehh był poziom wody opuszczony do stanu rzeki było??? Było zamiast wtedy zebrać muł leżący na powierzchni to woleli poczekać aż zarośnie i zalać woda a teraz jakieś biologiczne oczyszczanie ja do tej wody nie wejdę… Wolę rydwan albo nawet jechać na jezioro białe na cały dzień…

  • taaa… bo na rydwanie wody nikt nie bada ….ale jakiej wody jak tam sam mocz pływa bo wszyscy leją do wody

   • Nie wiem skąd wiedza, że na Rydwanie sikają do wody, a akurat w Głownie nie? Niemniej woda na Rydwanie jest lepszej jakości, bo jest tam głębiej i dodatkowo kontakt wody ze żwirami ułatwia strącanie zanieczyszczeń. Częstość badań nie poprawia jakości wody.

  • Standartowy polski Janusz.Wszystko wie najlepiej.

 4. Panie burmistrz, kiedy będą nowe autobusy?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.