Prawie 1,7 mln zł zebrało Caritas Diecezji Łowickiej w listopadzie. Kwota oszałamia, ale już nie, gdy dodamy, że suma uzbierała się z banknotów sprzed denominacji. Łowickie Caritas uczestniczy w akcji zorganizowanej wspólnie z Narodowym Bankiem Polski, który 31 grudnia kończy wymianę starych banknotów i monet. Zysk, jaki uzyska, zostanie przeznaczony na Program Skrzydła, w ramach którego dzieci z ubogich domów otrzymują wsparcie na edukację.

 

170 złotych to nie jest dużo, ale akcja nabiera rozpędu. Stare banknoty są zbierane wśród wiernych przez parafialne koła Caritas w kościołach na terenie całej diecezji. Część trafia także do biura w Łowiczu, przy Starym Rynku. Dyrektor Caritas Diecezji Łowickiej, ks. Dariusz Krokocki powiedział nam, że wynik akcji będzie znany po 21 grudnia. Do tego czasu bowiem parafie dziekanackie diecezji, których jest 21, mają obowiązek zebrać i dostarczyć do Łowicza stare banknoty i monety. Tu, w biurze Caritas, będą policzone, po czym zostaną przewiezione do łódzkiego oddziału NBP. Bowiem obecnie tylko placówki NBP są upoważnione do przyjmowania starych banknotów i dokonywania wymiany ich na obecne pieniądze. – Liczymy się jednak z  tym, że pieniędzy tych będzie bardzo dużo objętościowo i trudno nam będzie się jednorazowo ze wszystkim uporać. Dlatego będziemy je wywozić systematycznie, gdy tylko uzbiera się ich większa ilość – powiedział nam ks. Krokocki. Dodał, że nie chce z przekazaniem pieniędzy czekać na ostatnią chwilę, bo w oddziale NBP mogą powstać kolejki. Są też pierwsze problemy, banknoty można policzyć dość szybko za pomocą mechanicznych zliczarek, za to z bilonem jest problem, nie da się go policzyć mechanicznie, trzeba to zrobić ręcznie. Jest to bardzo żmudna praca. Obecnie na zliczenie w biurze Caritas czekają dwie duże torby bilonu.

 

Jedno jest pewne, pieniądze sprzed 1995 roku – choć od 14 lat nie można nimi płacić za towary i usługi –  mają jeszcze swoją moc: mogą pomóc najuboższym dzieciom w Polsce. Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że w domach mamy jeszcze około 8,3 mld sztuk starych monet i banknotów. Ich łączna wartość – licząc w nowych złotych – to około 175 mln zł. I potencjalnie taka właśnie kwota mogłaby wspomóc akcję NBP i Caritas Polska.

 

Całkowity dochód ze zbiórki starych pieniędzy zasili Program Skrzydła, który jest programem długoterminowej pomocy dzieciom – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie – wymagają pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych, zajęć pozalekcyjnych czy uzupełniających. Program funkcjonuje od kilku lat i proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklarację zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce obejmuje opieką 3000 dzieci. Na terenie diecezji łowickiej jest ich kilkanaście.

(tb)

Komentowanie nie jest możliwe.