Najlepszymi z najlepszych, czyli wyłonionymi spośród 30 półfinalistek, a później 10 finalistek XXIV Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym, którą rozstrzygnięto  24 listopada w bratoszewickiej siedzibie ŁODR, okazały się: Seweryna Kabała z gminy Działoszyn, Aleksandra Manowska-Borycka z gminy Wielgomłyny oraz Anna Żak z gminy Łódź. Dwie ostatnie panie powtórzyły swój sukces z ubiegłego roku. O krok od najlepszej trójki była Katarzyna Rolewska z gminy Kiernozia.

W jury konkursowym piątkę przyznają I z-ca dyrektora ŁODR Marek Sarwa oraz Edyta Kijak gł. specjalista ds. gospodarstw wiejskich i agroturystyki. Lilianna Jóźwiak-Staszewska
W jury konkursowym piątkę przyznają I z-ca dyrektora ŁODR Marek Sarwa oraz Edyta Kijak gł. specjalista ds. gospodarstw wiejskich i agroturystyki. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Nieco mniej szczęścia niż w poprzednich latach miały tym razem w konkursowych zmaganiach organizowanych przez ŁODR Bratoszewice reprezentantki naszego regionu. Anna Walczak z Woli Cyrusowej Kolonii w gminie Dmosin uplasowała się na dziewiątej pozycji . W decydującej rozgrywce szczęście nie dopisało również innej reprezentantce naszego regionu – Krystynie Słaby z Ciołka, w gminie Stryków, która odpadła po teście pisemnym.

W rozegranych wcześniej eliminacjach oddziałowych udział wzięło 69 – uczestników uczniów szkół rolniczych i mieszkańców obszarów wiejskich z całego województwa. Udział w finale zapewniało jak najwięcej poprawnych odpowiedzi w 35-pytaniowym teście. Z naszego regionu oprócz Anny Walczak i Krystyna Słaby do finału dostała się również Monika Polit ze wsi Ciołek, w gminie Stryków, ostatecznie jednak nie mogła ona pojawić się w Bratoszewicach 24 listopada.

W najciekawszej dla publiczności rundzie odpowiedzi ustnych uczestniczki olimpiady mierzyły się z szerokim spectrum zagadnień, wśród których znalazły się na przykład finanse stowarzyszeń czy nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Przy nich pytania o zastosowanie propolisu czy zasady bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie należały do tych łatwiejszych. Uczestniczki olimpiady nie kryły, że całej wiedzy zawartej w 12 wydaniach miesięcznika “Rada” (periodyk wydawany przez ŁODR), nie da się posiąść, ale i tak warto brać udział w konkursie, bo to mobilizuje do bycia na bieżąco z nowinkami w wielu sferach funkcjonowania nie tylko gospodarstwa domowego, ale również całej związanej z nim otoczki.

p1710631

p1710628 p1710626 p1710624 p1710621 p1710641

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.