Dwaj potentaci branży farmaceutycznej: duńska Orifarm Group i japońska Takeda PCL, zawarli umowę na 615 milionów euro. Za tak duże pieniądze Orifarm ma odkupić od Takedy prawa do ok. 110 produktów oraz dwa zakłady produkcyjne, w tym ten w Łyszkowicach.

fot. Takeda Pharma

Transakcja ma zostać sfinalizowana w marcu przyszłego roku, już teraz jednak informują o tym obie strony transakcji.

– Obecne przejęcie jest największe w historii firmy oraz stanowi kluczowy kamień milowy w strategii biznesowej firmy – czytamy w komunikacie wydanym przez skandynawski koncern. – Przejęcie to pozwoli Orifarm na zabezpieczenie działalności przez wzmocnienie jej głównych obszarów działania: importu równoległego produktów leczniczych, leków bez recepty oraz leków generycznych na receptę.

– Podejmując tę decyzję, wybraliśmy właściwego nabywcę, działając w kierunku budowania wartości i jednocześnie zapewnienia ciągłości dostaw dla pacjentów i klientów, którzy zależni są od tych produktów – czytamy z kolei w komunikacie Takedy.

Wraz ze sfinalizowaniem transakcji do Orifarm ma przejść 600 pracowników z zakładów produkcyjnych, działów sprzedaży i marketingu, dotyczy to także pracowników zakładu w Łyszkowicach (drugi z wymienionych w umowie mieści się w duńskim Hobro). Obecnie grupa zatrudnia ok. 1200 pracowników.

Orifarm, z siedzibą w Odense, to największy importer równoległy produktów medycznych w Europie oraz największy dostawca produktów medycznych w Danii. Grupa skupia szereg firm zaangażowanych w import, produkcję, przepakowywanie, dystrybucję, rejestrację i sprzedaż produktów medycznych.

4 komentarze

 1. Zorientowana

  Takeda wcale nie budowała zakładu w Łyszkowicach w latach 1998-99. Wspomnianą budowę sfinansowała niemiecka firma Byk Gulden w latach 1998-2001. Takeda kupiła łyszkowicki zakład wraz z całą grupą Nycomed (ówczesnym właścicielem) w 2011 roku.

 2. Wpisz w Google:
  Prawo pocztowe. Art. 40 i 127
  oraz
  Euroskrzynki pocztowe wymiary.

  Redakcja NŁ cenzuruje komentarze tego typu a tym samym uniemożliwia zapoznanie się z informacjami mającymi duże znaczenie dla społeczeństwa w czasie Wyborów prezydenckich.
  NŁ niech zapozna się z KONSTYTUCJĄ Art. 54 i Prawem prasowym.

  • Konstytucja Art. 54

   1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

   2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.