Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do pokoju niemowlaka?

Jak przeczytać można na stronie hurtowni elektrycznej Alkan, przy planowaniu oświetlenia w pokoju dziecięcym należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że noworodki podczas pierwszych tygodni życia najlepiej czują się w półmroku. Ich wrażliwe, jeszcze niezbyt wyraźnie widzące oczy są bowiem zupełnie nieprzystosowane do ostrego światła. Wybierając lampki nocne dające niewielką ilość ciepłego światła gwarantujemy maluchowi bezpieczny okres przejściowy pomiędzy ciemnością, do której przyzwyczaił się w brzuchu mamy, a światłem dziennym, do którego jego wzrok przywyknie po kilku pierwszych miesiącach. Dlaczego to takie ważne? Narażanie oczu malucha na kontakt ze zbyt intensywnym oświetleniem może bowiem skutkować problemami z właściwym ukształtowaniem zmysłu wzroku.

Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy w sypialni niemowlęcia zamontować lampy sufitowej. Należy jednak wybierać taką, która świecić będzie delikatnym, ciepłym światłem, przy którym rodzice będą mogli swobodnie przebrać malucha czy go nakarmić, nie rażąc go jednocześnie zbyt jasnym i intensywnym strumieniem. Odpowiednim wyborem będą tu między innymi lampy LED o niskich mocach i niskich temperaturach barwy mieszczących się w zakresie od 2700 K do maksymalnie 3200 K.

Tak delikatne światło sprawdzi się również podczas snu – wielu rodziców zauważa, że maluchy śpią o wiele spokojniej, a dzięki temu również dłużej w pomieszczeniach, w których zamontowane zostały niezbyt mocne lampki LED. Często zaleca się ich wykorzystywanie także podczas drzemek w ciągu dnia, kiedy jasne światło słoneczne mogłoby rozpraszać malucha i sprawiać, że będzie on miał trudności z zaśnięciem. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie tu zasłonięcie okien odpowiednio grubą zasłoną lub roletą i uruchomienie dyskretnej lampki nocnej.

Projektując sypialnię dla nowo narodzonego malucha możemy oczywiście postawić na elementy ozdobne przeznaczone do pokoi dziecięcych, motywy kwiatowe oraz zwierzęce czy wizerunki postaci z popularnych bajek. 

Komentowanie nie jest możliwe.