Światłem można kreować nastrój. By był on pozytywny, a klimat we wnętrzu sprzyjał relaksowi i odpoczynkowi, należy zadbać o odpowiednio dobrane oświetlenie. Nie warto oszczędzać na ilości oraz jakości wybranego modelu, ponieważ będzie to miało wpływ na żywotność lampy. Pamiętaj, że nie opłaca się płacić dwa razy. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, jak wybrać najlepszą lampę wiszącą do domu lub mieszkania i oszczędzić na tym.

Plafon lub lampa wisząca

W tej kwestii ogromną rolę odgrywa metraż i wysokość ścian. Nie możemy zamontować małej lampy sufitowej do przestronnego wnętrza, jak i rozłożystego żyrandola do malutkiego pokoiku. To zakłóci równowagę, uczynniając przestrzeń mało przytulną, w której nie będzie się chciało spędzać dużo czasu. A jednak naszym zadaniem jest stworzyć maksymalnie komfortowe i wygodne wnętrze. Szukasz lampy do dużego pokoju? Możesz śmiało stawiać na rozłożysty żyrandol lub montaż kilku lamp wiszących (https://ardant.pl/lampy-wiszace/styl/nowoczesny/). Pamiętaj, że należy oświetlić całość bez pozostawienia ciemnych kątów. Doświetlić przestrzeń możesz z pomocą oświetlenia punktowego, ale w żadnym wypadku nie wybieraj ten rodzaj oświetlenia jako źródło głównego światła. Warto pamiętać, że w przestronnych i wysokich pomieszczeniach światło od plafonu nie oświetli całej przestrzeni, a jedynie jej część. Co dotyczy małych pokoi, lampa sufitowa w takiego rodzaju wnętrza jest najlepszym przyjacielem: nie zajmuje dużo miejsca, nie przeszkadza w wolnym poruszaniu się, a zarazem odpowiednio oświetla całość. Jeżeli chcesz optycznie wydłużyć ściany, postaw na model ze skierowanymi ku górze żarówkami.

Regulowany zwis lamp

Atutem lamp wiszących z regulowanym zwisem jest możliwość dostosowania oświetlenia do konkretnego wnętrza. W kuchni możemy zamontować lampę wiszącą lak najbliżej wyspy, w salonie nie może ona przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się, a w sypialni możemy dostosować długość zwisu do naszych upodobań. Przy takim montażu warto wziąć pod uwagę wzrost domowników – im on jest wyższy, tym większa szansa na zahaczenie o lampę głową. W tym wypadku lepiej zamontować oświetlenie o 10 cm wyżej, niż wzrost najwyższego członka rodziny. Regulowany zwis to nie tylko wygoda, ale też opcja na oryginalne aranżacje świetlne. Nie musimy montować bliźniacze lampy na jednej wysokości – możemy dać wolę wyobraźni i usytuować je na kilku różnych poziomach. Taki zabieg nada wnętrzu oryginalności, dodatkowo oświetlając przestrzeń na kilku wysokościach. Zawieszone na kilku poziomach lampy będą wyglądać zjawiskowo w reprezentacyjnym salonie, przestronnej kuchni oraz nowocześnie urządzonej jadalni.

Ilość źródeł światła

Ilość źródeł światła oraz ich intensywność zależy od wielkości urządzanego wnętrza. Im większą przestrzeń posiadasz, tym więcej modeli ma znaleźć się w wybranym pokoju. Np., w salonie nie może zabraknąć kilku źródeł dodatkowego światła, a w sypialni nie może obejść się bez oświetlenia stolika nocnego. Ciężko wyobrazić sobie domowe biuro bez funkcjonalnej lampy stołowej, a kuchnię bez oświetlenia blatów kuchennych. Oświetlenie dodatkowe należy dobrać do stref, gdzie najczęściej spędzasz swój czas. U każdego z nas będą to inne miejsca, w zależności od wykonywanych czynności, rodzaju pracy i hobby. Jeżeli uwielbiasz czytać, zadbaj o lampę z regulowanym zwisem. Preferujesz wieczorne seanse filmowe w domu? Oświetl tę strefę z pomocą kinkietów lub lampy podłogowej. Pamiętaj, że producenci często wypuszczają całe serie lamp – kinkiety, sufitowe, podłogowe, stołowe (jak seria lamp Arigato).

Wykończenie i detale

Wybierając oświetlenie do domu, warto zwrócić uwagę na jego design i wykończenie. W kuchni lepiej zrezygnować z materiałowych kloszy, ponieważ wymagają one częstsze pielęgnacji, natomiast w salonie, sypialni lub pokoju gościnnym takie rozwiązanie jest jak najbardziej na tak. Co dotyczy koloru, to czarny będzie przepuszczał dużo mniej światła, niż jasne odcienie. Warto też pamiętać, że klosze z przezroczystego szkła rozprzestrzeniają dużą ilość światła, ale mogą razić wzrok. Warto więc zadbać o odpowiednie żarówki. Z kolei, szkło barwione na czarne bardziej delikatnie oświetli przestrzeń.

Napisano we współpracy z salonem Ardant.pl

Komentowanie nie jest możliwe.