– Mam nadzieję, że 15 marca zostanie otwarte pogotowie opiekuńcze w Strugienicach – mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu Nadzieja przy ul. Podrzecznej w Łowiczu Elżbieta Błaszczyk.

Pogotowie prowadzone przez Nadzieję miało zacząć działać w połowie stycznia, jednakże konieczność spełnienia wszystkich standardów europejskich wydłużyła czas otwarcia placówki.  Aktualnie trwają odbiory budynku przez straż pożarną, Sanepid i Urząd Wojewódzki. Konieczna jest jeszcze wymiana pieca centralnego ogrzewania, który popsuł się po zimie. Pogotowie mieści się  w budynku po dawnej szkole podstawowej w Strugienicach. Budynek ten został zmodernizowany i przystosowany do nowej placówki.

 

W obiekcie znajdują się: cztery sypialnie, bawialnia, jadalnia, dwie kuchnie, pokój specjalistów, pokój spotkań dzieci z rodzicami, duży korytarz, który będzie służył jako sala gimnastyczna, sekretariat, dwie łazienki, dwie toalety i pomieszczenie gospodarcze. Na korytarzu zlokalizowany będzie także punkt pierwszego kontaktu z dziećmi, czyli recepcja. Przypomnijmy, że pogotowie jest placówką interwencyjną. Trafiają do niego nieletni znajdowani na ulicy, uciekający z domów lub innych placówek wychowawczo -opiekuńczych, ofiary przemocy domowej lub małoletni przestępcy.

 

Głównym celem pogotowia jest pomoc dzieciom i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji, zaś wszelkie działania pogotowia mają na celu  powrót dziecka do własnej rodziny, umieszczenie go w placówce zastępującej rodzinę czy też w innej, odpowiedniej placówce socjalizacyjnej lub resocjalizacyjnej.

(am)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.