Zakład Karny w Łowiczu jako pierwsza jednostka penitencjarna w okręgu łódzkim (a dwudziesta ósma w Polsce) cieszył się dzisiaj, 28 listopada, z otwarcia hali produkcyjnej wybudowanej w ramach rządowego programu “Praca dla więźniów”. Było to otwarcie oficjalne, bo konfekcjonowanie produktów ZPOW “Agros Nova” za kratami łowickiego więzienia odbywa się już od poniedziałku.

fot. Tomasz Matusiak
fot. Tomasz Matusiak

Wśród gości dzisiejszej uroczystości pojawili się m.in. dyrektor Biura Penitencjarnego CZSW płk Andrzej Leńczuk, dyrektor OISW w Łodzi płk Jacek Głuch, prezes zarządu ZPOW “Agros Nova” Jarosław Samsel czy zastępczyni dyrektora MIGB “Mazovia” Katarzyna Strzelczyk, a także przedstawiciele władz samorządowych Łowicza i powiatu łowickiego, innych służb mundurowych działających na naszym terenie i wielu przedstawicieli innych jednostek penitencjarnych w okręgu łódzkim. Poświęcenie nowo otwartego obiektu dokonał ks. bp Wojciech Osial.

Budowa hali zajęła około roku. Umowa między jednostką, a zakładem “Agros Nova” będzie obowiązywała przez 5 lat, ale obie strony już teraz otwarcie mówią o chęci jej przedłużenia w przyszłości. W hali docelowo ma pracować 40 więźniów na dwie zmiany. Na razie, od tego tygodnia, pracuje ich 20.

– Otwarcie hali produkcyjnej to wydarzenie, które było przez wielu z nas wyczekiwane – mówił nam pan Łukasz, jeden z odsiadujących wyrok, którzy pracują przy konfekcjonowaniu. – Praca sprawia, że czujemy się do czegoś potrzebni, że nie siedzimy bezczynnie, że ten czas tutaj nie jest całkowicie zmarnowany. Nie ukrywajmy, że liczą się też pieniądze, którymi będzie można choć trochę wesprzeć rodzinę, zamiast być dla niej tylko ciężarem.

1 komentarz

  1. Czy są zdjęcia linii produkcyjnej w wiezieniu?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.