Dziś, 1 sierpnia, na cmentarzu katedralnym, pod pomnikiem poświęconym pamięci Szarych Szeregów spotkało się około 200 osób, aby oddać hołd powstańcom sprzed 75 lat, którzy podjęli walkę z Niemcami o wyzwolenie Warszawy.

Burmistrz Łowicza zauważył z satysfakcją, że tegoroczne uroczystości należały do jednych z najbardziej licznych w ich siedemnastoletniej historii. Wspomniał on o tragicznych losach powstańców i ludności stolicy, która wobec toczących się walk, była wypędzana ze swego miasta przez hitlerowców, a schronienie znajdowała m.in. w Łowiczu i na Ziemi Łowickiej. Burmistrz przeczytał też fragmenty siedmiu wspomnień nastoletnich żołnierzy powstania zaczerpnięte z książki “Powstańcy” Magdaleny Łucyan. Swoimi wspomnieniami z czasu powstania podzieliła się też z zebranymi Maria Nierobisz z Łowicza, której ojciec był powstańcem warszawskim.

Proboszcz parafii katedralnej ks. Robert Kwatek powiedział zaś, że mianownikiem łączącym czczących pamięć o powstańcach i samych powstańców, a także kluczem do zrozumienia zrywu sprzed 75 lat temu jest słowo Wierność.

 

4 komentarze

  1. Nie parafianin

    Jak widzę proboszcza Chwastka to ciągle mam ochotę napluć mu w gębe za jego działalność. Mam nadzieję na spotkanie zanim będę składał apostazje.

  2. Jeszcze nie tak dawno pewien Antoni z urojeniami uzależniał państwowe uczczenie Bohaterów Tamtych Dni, od zawarcia w obchodach apelu smoleńskiego. Ale tak jak nie dali się stłamsić niemieckiemu oprawcy, tak samo dali odpór człowiekowi z urojeniami i jego współmyślącym. Chwała Bohaterom !!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.