W sobotę, 7 września, społeczność parafii św. Marcina w Oszkowicach oddała hołd ofiarom II wojny światowej. W świątyni po uroczystej mszy świętej miał miejsce poruszający spektakl, po którym na cmentarzu, odbył się apel poległych i odsłonięcie pomnika.

W organizację uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaangażowała się cała społeczność miejscowości, rada sołecka, OSP i KGW, montaż słowno-muzyczny w kościele przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Oszkowicach. W przygotowania włączyły się także Urzędy Gmin w Bielawach i Piątku.

W trakcie apelu poległych prowadzący uroczystość Zbigniew Zagajewski odczytał kilkadziesiąt nazwisk osób, które poniosły śmierć na terenie parafii w okresie II wojny światowej, jak i nazwiska mieszkańców, którzy zginęli poza jej granicami np. w walkach 1939 roku, czy też na robotach przymusowych. Wspomniano także osoby, które zginęły na terenie parafii, a których tożsamości nie udało się ustalić. 

Odsłonięty pomnik na tablicy nosi napis “Ofiarom hitlerowskiego i sowieckiego terroru w latach 1939-1945 związanych z parafią Oszkowice – Mieszkańcy Oszkowic i okolic”.

Więcej w czwartek, 12 września, na papierze w Nowym Łowiczaninie, a już w środę wieczorem w e-wydaniu na ekranie tabletów oraz smartfonów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.