10 czerwca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Wiele wskazuje, że zabraknie w nim ważnego połączenia, z którego korzystają pasażerowie z Łowicza dojeżdżający do pracy w Warszawie.

Stacja Łowicz Główny, fot. arch. NŁ
Stacja Łowicz Główny, fot. arch. NŁ

Zaniepokojeni pierwszymi doniesieniami na temat nowego rozkładu jazdy pociągów PKP pasażerowie dojeżdżający m.in. z Łowicza i okolic do pracy w Warszawie, zażądali wprowadzenia korekt, szczególnie jeśli chodzi o poranne połączenia pomiędzy Łowiczem a Warszawą.

Grupa pasażerów z Łowicza pytała przewoźnika o możliwość przywrócenia do rozkładu pociągu TLK Bzura spółki Intercity, który – jadąc od Konina, dojeżdża do Łowicza o godz. 5.55, rusza minutę później, w Sochaczewie jest o 6.16 a a Warszawie Zachodniej o godz. 6.54.

Spółka Intercity odpowiedziała im, iż pociąg „Bzura” relacji Konin – Warszawa, nie będzie kursował od 10 czerwca, ponieważ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wdrażają przerwę w ruchu na odcinku Barłogi – Konin z powodu modernizacji linii kolejowej nr 3.

Ponadto spółka wyjaśnia, że „nie może uruchomić pociągu w relacji Łowicz – Warszawa, objętego dofinansowaniem w ramach umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie przewozów kolejowych (PSC) z Ministerstwem Infrastruktury, gdyż umowa ta przewiduje dofinansowanie wyłącznie pociągów międzywojewódzkich, a zgodnie z regulacjami prawnymi relacji Łowicz – Warszawa to relacja wojewódzka. (…) Pragniemy nadmienić, iż PKP Intercity nie jest jedynym przewoźnikiem operującym na odcinku Łowicz – Warszawa.”

Pasażerów z Łowicza odpowiedź taka nie satysfakcjonuje.

(…) – Proszę o wskazanie alternatywnego sposobu podróży w relacji Łowicz – Warszawa Zachodnia dla około 300-400 osób (od stacji Sochaczew pociąg jest niemal codziennie w całości wypełniony pasażerami), które codziennie korzystają z likwidowanego pociągu BZURA – zareagował w odpowiedzi pasażer.

10 komentarzy

 1. Swoją drogą ciekawe czy władze Łowicza, myślę o samorządzie, interesują się problemami mieszkańców w tym dojeżdżających do Warszawy. Czy w przypadku tego problemu zaangażują się w pomoc w jego rozwiązaniu.

 2. W związku z remontem trakcji kolejowej i dworca wszyscy dojeżdżający do Warszawy z Łowicza odczują trudności. Chodzi o inne składy pociągowe. To kwestia czasu. Tak funkcjonuje myśl polskich spółek kolejowych. Byleby dla nich było wygodnie.

 3. Potrzebna będzie lista zainteresowanych/poszkodowanych jako załącznik do wielu pism wysłanych do podmiotów powiązanych z PKP, Ministerstwa Rozwoju. Wtedy po kilku miesiącach wymiany korespondencji może będzie przywrócenie pociągu. Tak pod korektę październikową. W przeciwnym razie alternatywą pozostaje samochód.

 4. Ciekawostka sprzed 4 lat (2014)
  Jak zwykle pod koniec kolejnego roku PKP “dostosowuje” swoje usługi do anonimowego i statystycznego pasażera.
  Po zmianie rozkładu PKP z jednej strony pociąg poranny (Mazovia – Koleje Mazowieckie )
  odjeżdża później (06:43), a pociąg powrotny (TLK) odjeżdźa z dworca Warszawa Centralna wcześniej (o 16.00)
  Proponuję spojrzeć na ten poranny pociąg w ramach wizyty gospodarskiej na dworcu w Łowiczu i ten powrotny również.
  Z roku na rok obserwuję wzrost liczby pasażerów w tych składach.”
  Nikt nie odpowiedział ….

 5. A czy PKP nie może uruchomić pociągu relacji Kutno-Łowicz?

 6. Dobrze , że nie na podstawie granic przedwojennych. PKP wzrusza do łez…

 7. Od kiedy Łowicz należy do województwa mazowieckiego, skoro: “…zgodnie z regulacjami prawnymi relacji Łowicz – Warszawa to relacja wojewódzka…” ?

  • Marcin Kucharski

   Przez „wojewódzkie przewozy pasażerskie” rozumie się przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych co najmniej dwóch powiatów i niewykraczający poza granice jednego województwa, a w przypadku linii komunikacyjnych w transporcie kolejowym także przewóz do najbliższej stacji w województwie sąsiednim, umożliwiający przesiadki w celu odbycia dalszej podróży lub techniczne odwrócenie biegu pociągu, oraz przewóz powrotny; inne niż przewozy gminne, powiatowe, powiatowo-gminne, metropolitalne i międzywojewódzkie – wyjaśnia Patrycja Stachecka z PKP PLK

  • “W rozumieniu niniejszej Ustawy rak jest rybą” …
   To cytat z Prawa Wodnego z Dwudziestolecia Międzywojennego. Pasuje jak ulał.

 8. Ten pasażer ma jakieś imię lub nazwisko?