Ponad 300 osób przybyło dzisiaj, 12 listopada do Zespołu Szkół w Zduńskiej Dąbrowie, aby uczestniczyć w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W jej programie było odsłonięcie tablicy poświęconej Krystynie Idzikowskiej i Apel Poległych.

Wśród gości byli m.in. biskup łowicki Andrzej Dziuba, przedstawiciele władz powiatu i gminy, byli dyrektorzy LO w Zdunach, absolwenci.
Uczestnicy wysłuchali prelekcji prof. Jerzego Mioziołka na temat dzieł sztuki, które pokazują tematykę utraty niepodległości przez nasz kraj, Jerzego Kobackiego o dowódcy dywizjonu 300 płk. Romualdzie Sulińskim i Krzysztofa Guzka o łączniczce Batalionów Chłopskich z Wiskienicy Dolnej, Krystynie Idzikowskiej, która uczyła się w technikum w Zduńskiej Dąbrowie, a od 1973 roku był patronką LO w Zdunach.

 Goście obejrzeli program artystyczny w wykonywaniu uczniów. Po tym występie głos zabrał przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego, a następnie Janina Polańczyk – siostra Krystyny Idzikowskiej, która wraz z rodziną była obecna na uroczystości. Mówiła, że wszyscy w rodzinie pamiętają o Krysi, zwłaszcza w modlitwie. Dziękowała za pamięć o niej, a młodzieży – za występ. 

Następnie w murach szkoły, w hallu głównym odsłonięta została tablica upamiętniająca Krystynę Idzikowską, którą poświęcił bp Andrzej Dziuba. Na koniec pod pomnikiem przed dawnym LO, który poświęcony jest jego patronce, odczytany został Apel Poległych. 

 

 

1 komentarz

  1. szkoda że odchodzący vicestarosta wraz z odchodzącym starostom najpierw wykończyli LO w Zdunach a potem odsłaniają tablicę ku czci patronki Krystyny Idzikowskiej