W niedzielę, 18 listopada o godz. 16 w muzeum w Łowiczu rozpocznie się koncert w wykonaniu zespołu śpiewaczego Ksinzoki, który wykona pieśni patriotyczne i żołnierskie w gwarze łowickiej. Będzie on dedykowany uczestnikom walk nad Bzurą.

Jednocześnie koncert promował będzie płytę i książką zawierającą takie utwory. Zostały wydane staraniem muzeum, które pozyskało dotację Narodowego Centrum Kultury na projekt „Niematerialne dziedzictwo – pieśni patriotyczne po łowicku”. Uczestnicy koncertu otrzymają od organizatorów tę płytę i książkę z tekstami tych utworów – wszystkie są przedstawione w gwarze.

Jak nam powiedziała Joanna Bolimowska, kierownik Ksinzoków, na płycie znalazło się 15 utworów, w tym 3 wiązanki, na które zdecydowano się dlatego, żeby, chociaż po jednej zwrotce, ale przedstawić więcej pieśni. Znalazła się wśród nich Rota, Boże coś Polskę, Za Matkę Ojczyznę – utwór bp. Józefa Zawitkowskiego napisany na 1050. rocznicę chrztu Polski, ponadto: Białe róże (bardziej kojarzona jako „Rozkwitały pąki białych róż”), „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” i inne stare znane utwory, niektóre liczące ponad 70 lat.

W nagraniu płyty (przeprowadzono je 10 października) wzięło udział 22 członków zespołu oraz kapela w składzie: Szymon Mońka – akordeon, Weronika Mońka – skrzypce, Wincenty Igielski – bębenek, Hubert Sikorski – klarnet. Nagranie przeprowadzono w ŁOK, gdzie muzyków i śpiewaków wspomagał akustyk Artur Siejka.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.