Spotkanie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała 8 listopada wieczorem społeczność Bursy Samorządowej Województwa Łódzkiego we współpracy m. in. z Klubem Seniora „Radość”.

Młodzież bursy na scenie zaprezentowała montaż słowno-muzyczny na temat dróg Polski do niepodległości i ceny, jaką Polacy jako naród, za nią zapłacili. Wymowna była też scenografia – drewniane krzyże z datami powstań narodowych czy starannie narysowane portrety Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.
Na scenie występował też chór seniorów – śpiewając patriotyczne pieśni (z akompaniamentem Szymon Mońki)oraz klubowa grupa poetycka „Uśmiech seniora”, prezentująca własne wiersze na temat ojczyzny.

Na te same tematy, ale już w ujęciu historyka, mówił w niespełna półgodzinnym wykładzie dr Tadeusz Żaczek, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych WŁ (w którego skład wchodzi także bursa). Na zakończenie wykładu, w którym nawiązał też do rozbrajania Niemców w Łowiczu i powiecie łowickim, przeczytał artykuł z „Łowiczanina” na temat pobytu w naszym mieście Ignacego Jana Paderewskiego, który zatrzymał się tu w drodze do Warszawy 1 stycznia 1919 roku, owacyjnie przyjęty przez ludność.

Na uroczystość przybyli też rodzice, czy nawet całe rodziny młodzieży z bursy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.