Pękła kula pod orłem na pomniku Synów Ziemi Łowickiej Bojowników o Niepodległość znajdującym się na Starym Rynku.

Łowicz. Pęknięty element pomnika “Synom Ziemi Łowickiej”

Pomnik został odsłonięty w maju 1927 roku, jest on poświęcony mieszkańcom Łowicza i okolic, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość Polski 100 lat temu. Listę tych osób z 443 nazwiskami wmurowano w fundament pomnika. Zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej pomnik, został zrekonstruowany w 1986 roku, a w 2004 roku poddany gruntowanej konserwacji i tak przetrwał do obecnych czasów. Od 1988 roku pod pomnikiem regularnie odbywają się uroczystości patriotyczne.

O pęknięciu poinformował facebookowy Łowicki Wehikuł Czasu, sprawą zajął się też ratusz. Przejrzano zapis z kamer monitoringu miejskiego z którego wynika, że raczej nie doszło w tym przypadku do aktu wandalizmu. Wiadomo, że 3 sierpnia uszkodzenie już było.

Mistrz Kamieniarstwa Jerzy Michalak, informację o pęknięciu przyjął ze zdziwieniem. Powiedział nam, że kula, jak cały pomnik wykonana jest z piaskowca, bez obejrzenia pomnika nie potrafił wytłumaczyć co miało wpływ na jego uszkodzenie, ale raczej nie wysoka temperatura na którą kamień ten jest raczej odporny.

Łowicz. Pęknięty element pomnika “Synom Ziemi Łowickiej”

 

9 komentarzy

 1. To znak że trzeba zablokować ruch na Starym Rynku. 😉🙃😉

 2. gosciówek

  Ludzie Ci walczyli o niepodleglosc, wolnosc, tolerancje ale patrza na nasze spoleczenstwo i grzmia

 3. To pęknięcie było już widoczne ok rok temu. Było delikatne.

 4. Pękła od tych napier…..cych dzwonów 10 razy dziennie czy to jest normalne zeby 6,30 rano tak walić po uszach !!!

 5. Magdalena

  To może być znak że nasza niepodległość będzie wkrótce zagrożona wg przepowiedni jasnowidza Jackowskiego o nadchodzącej wojnie.

  • Jackowski to błazen!

  • Gej patriota

   Jesteśmy pierwszym pokoleniem od 400 lat, które nie musi iść na wojnę. I niech tak zostanie.
   Pomnik pękł gdy orzeł zobaczył jak traktuje się wzajemnie polskie społeczeństwo…

  • Niepodległość? Jaka niepodległość? doucz się historii – Polska straciła niepodległość właśnie po zamach majowym 1927 – po przejeciu wladzy przez zyda Selmana Pilsudskiego i nie mamy jej do dzis! Wiec nie manipuluj!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.