Monika Antczak, kuratorka Muzeum w Arkadii i Nieborowie, jest rozentuzjazmowana. Ma poważne przesłanki ku temu, by twierdzić, że odkryła w nieborowskim pałacu przywieziony tu kiedyś, a zapomniany, przez znawców przedmiotu uznawany za zaginiony, oryginał rękopisu „Peregrynacji do Ziemi Świętej” – pamiętnika z osobistej pielgrzymki podjętej w latach 1582-1584 przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Sierotką.

fot. Muzeum w Nieborowie i Arkadii

– Nawet Jan Wegner do tego nie dotarł – opowiada. Książka była na stanie zbiorów nieborowskiego muzeum, ale była umieszczona w innej kategorii niż druki, a w związku z tym przechowywana w innej szafie. Bo i faktycznie nie była drukiem, lecz rękopisem! Została odnaleziona zupełnie przypadkowo, przy okazji poszukiwania czegoś innego, w jednej z szaf w bibliotece na drugim piętrze, wciśnięta między inne rzeczy.

Arcyciekawą historię tego odkrycia, wraz z przypomnieniem barwnej postaci autora „Peregrynacji” opisujemy w najnowszym Nowym Łowiczaninie. Jest niedziela, papierowy NŁ kupisz już tylko na stacjach benzynowych, bo sklepy zamknięte, ale możesz także przeczytać tekst w wydaniu cyfrowym, na komórkę. Łatwo i poręcznie, zapraszamy!

5 komentarzy

 1. Niezły porządek tam mają i widać, że kompetentni ludzie tam pracują, że sami nie wiedzą co mają przez tyle lat.!!!

 2. A moze ktoś poza tymi zachwytami napisze za skąd Radziwilowie brali pieniadze na budowę pałacu ( moze cos ktoś wspomni o carycy Katarzynie i rozbiorach ) i ogólnie ze chłop zapier…a pan sie bawił ! 😬

  • Life.

  • pałac wybudował kard Michał Stefan Radziejowski
   w XVIII w. wielokrotnie zmieniał właścicieli aż zakupił go Michał Hieronim Radziwiłł
   a skąd miał na to pieniądze to polecam wybrać się na zwiedzanie pałacu z przewodnikami PTTK
   odpowiadają na to i inne pytania

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.