W poniedziałek, 25 maja, wczesnym rankiem wyruszy na trasę 365. Łowicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka odbywa się rokrocznie, nie przerwały jej różne trudne wydarzenia dziejowe, m.in. stan wojenny w Polsce – nie zatrzyma jej także koronawirus.

fot. Archiwum NŁ

Pielgrzymkę rozpocznie msza św. odprawiona w kościele sióstr bernardynek o godz. 6.00. Zgodnie z tradycją pielgrzymów będzie oprowadzać biskup Józef Zawitkowski. Po raz pierwszy pielgrzymi zatrzymają się w Lasku Miejskim, gdzie dołączy do nich grupa pątników, którzy będą uczestniczyli w mszy św. w kościele Św. Ducha.
Tam też, w zależności od ilości uczestników, podzielą się na podgrupy.

Trasa pielgrzymki pozostaje niezmieniona i będzie wiodła m.in. przez Budziszewice, Piotrków Trybunalski, Gosławice, Kajetanowice i Mstów. Do przejścia jest około 200 km, rozłożonych na 6 dni. Tradycyjnie pielgrzymka wejdzie na Jasną Górę w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku przypada 31 maja. 

Pielgrzymi będą nocować w szkołach i remizach, a także u ludzi, którzy zdecydują się ich przyjąć. Po raz pierwszy jednak tak licznie zabierają ze sobą namioty, gdyby w związku z epidemią mieli problem z noclegiem. Jedna z uczestniczek pielgrzymki powiedziała nam, że wielką niewiadomą jest to, jak dużo ludzi weźmie w niej udział i z jakim przyjęciem ze strony mieszkańców mijanych wiosek spotkają się pątnicy. Nie wiadomo również, jak będzie wyglądało samo wejście na Jasną Górę, być może odbędzie się tylko msza św. na jasnogórskich Błoniach.

Ponieważ w tym roku bagażu będzie dużo, do jego przewiezienia zostanie zaangażowany autokar.

Łowicka Jaskółka w drodze na Jasną Górę

13 komentarzy

 1. Suweren

  Co to qrw tu się dzieje, kto dał pozwolenie na ten spęd? Qrw ludzie…wejdzie się do sklepu to byle menda drze ryja ,,gdzie maska” a tu takie przyzwolenie? Jesteście hipokrytami czy kretynami których umysły steruje głos z radia i telewizora?

 2. Ciekawe ilu nie wróci ,bo się zarazi

 3. Widzieliście ten dystans społeczny w grupie grubo przeszło 100 osób jakie tu limity o zgromadzeniach jakie maseczki i jakie dystanse, czy ten przemarsz jest zarejestrowany ?? Komu to trzeba zgłosić , żeby ktoś zareagował zanim to będzie pochód śmierci ??

  • Mógłbyś zgłosić do SB, gdyby nie rozwiązali w 1990… A tak to teraz siedź i płacz

 4. Jak można teraz organizować pielgrzymki? W obliczu zarazy przecież to duże zgromadzenie ludzi.

 5. Ursynów 54

  policje pały i mandaty jak w warszawie

 6. zenada w czasie epidemii takie niebezpieczne spedy urzadzac? Przeciez sa one chyba niedozwolone? Bedzie dynstans miedzy nimi etc????

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.