Dziś, 10 stycznia, w Bratoszewicach, odbyła się pierwsza Aukcja Jałówek w Sercu Polski zorganizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Łódzki Związek Hodowców Bydła oraz Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Do tej pory aukcje jałówek odbywały się w Witoni (powiat łęczycki) i Będkowie (powiat tomaszowski). Przeniesienie aukcji do Bratoszewic to wynik współpracy ŁZHB z ŁODR. Dzięki temu przedsięwzięcie zyskało lepsze zaplecze i dogodniejszą lokalizację na terenie, który od lat kojarzony jest m.in. z Wojewódzką Wystawą Zwierząt Hodowlanych i towarzyszącymi jej Targami Rolnymi “W sercu Polski” organizowanymi właśnie przez ŁODR.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Hodowcy z powiatów: łowickiego, kutnowskiego i sieradzkiego wystawili dziś na sprzedaż 5 jałówek. Licytacje poprzedziła komisyjna wycena. Jej dotychczasowe zasady uległy zmianie. Wartość hodowlana sztuk szacowana była już nie na podstawie wagi, ale materiału hodowlanego, czyli danych z ksiąg rodowodowych matki, takich jak: wydajność, białko, procent tłuszczu oraz pokroju budowy jałowicy.

Dzisiejsze licytacje na bratoszewickim ringu pokazały, że dobry materiał hodowlany wart jest swojej ceny. Wszystkie sztuki zostały sprzedane, uzyskując ceny od 5,3 tys. zł do 8, 3 tys. zł. Największa różnica między ceną wywoławczą a wylicytowaną wyniosła 1 tys. zł.

Kolejne aukcje w Bratoszewicach planowane są już na 14 lutego i 14 marca. 

O tym, jak dzisiejszą aukcję oceniali kupujący i obserwatorzy, w najbliższym gazetowym wydaniu WG.

 

 

 

4 komentarze

  1. Fajne laski nie powiem 😉

  2. Od zawsze zastanawiał mnie sens zakładania zimowej czapki tylko na czubek nie zakrywajac uszu 😉