Tym razem nie zawiedli swoich kibiców koszykarze Księżaka Syntex Łowicz, pokonując w sobotę, 13 kwietnia 2019 roku, w 3. meczu rundy play-out I ligi koszykówki męskiej Elektrobud-Investment ZB Pruszków 83:77. Ale to dopiero pierwsze z trzech spotkań, które zadecyduje o losach łowiczan w I lidze. Już jutro, w niedzielę, kolejne starcie, równie ważne i równie emocjonujące.

Poziom stresu wprawdzie nieco spadł na widowni wśród kibiców Księżaka Syntex Łowicz, po tym jak syrena kończąca spotkanie zabrzmiała, a tablica pokazywała wynik 83:77. Radość na trybunach była ogromna, ale to dopiero jedna z trzech dawek emocji, którą serwują swoim fanom koszykarze Księżaka. Determinacja i walka do końca przyniosła w końcu upragnione zwycięstwo, choć nie obyło się bez błędów.

Początek pierwszej kwarty przebiegał ze zmiennym szczęściem dla zespołu trenera Mikołaja Czai. Kilkupunktową przewagę najpierw wywalczyli rywale, a w połowie kwarty łowiczanie doprowadzili do remisu 12:12. Niestety Pruszków szybko ponownie przejął prowadzenie. W ostatniej niemal sekundzie celny lay-up Jana Grzelińskiego doprowadził do wyrównania 23:23. Zbyt łatwo w tej kwarcie zawodnicy z Pruszkowa celnie rzucali za “trzy punkty”, co powodowało łowiczanom trudności w dotrzymaniu kroku rywalowi.

Druga kwarta w pierwszych minutach należała do Księżaka, który w szybkim tempie osiągnął wynik 30:23. Nie udało się jednak długo utrzymać prowadzenia i szala zwycięstwa ponownie przechyliła się na stronę Pruszkowa. Schodząc na przerwę, łowiczanie przegrywali jednym punktem 39:40.

Druga odsłona była równie wyrównana. Obydwa zespoły zdobywały punkt za punkt. Dopiero w końcówce Księżakowi udało się znów nieco odskoczyć. Tym razem z siedmioma punktami na “plus” kończyli łowiczanie. Pozostała ostatnia kwarta.

Wiadomo było, że Pruszków nie odpuści i będzie walczył zaciekle do końca. I tak się stało. Wypracowana przewaga szybko stopniała, ale walka o każdy punkt trwała nadal. Na półtorej minuty przed końcem meczu spadła nieco skuteczność Pruszkowa. Wprowadzone w drużynie rywali zmiany, nie na wiele się już zdały i koszykarze Księżaka Syntex Łowicz, wykorzystując błędy rywala, doprowadzili  do szczęśliwego końca spotkania.

– Mamy bardzo krótki czas na wyeliminowanie błędów z dzisiejszej gry. Musimy przede wszystkim ograniczyć im rzuty z dystansu. Oni dali nam dwanaście “trójek” u nas na sali, więc zdecydowanie za dużo straciliśmy. Głównie w pierwszej połowie, bo wtedy straciliśmy siedem “trójek”, powiedzmy odliczając dwie w samej końcówce, to w drugiej już nie było aż tak źle. Ale cały czas musimy kontrolować ich rzuty z dystansu, bo to jest ich najmocniejsza strona, którą bardzo dobrze wykorzystują. Wierzę, że przeanalizujemy te błędy, zostawiając to, co najlepsze z naszej gry, czyli dobre dzielenie się piłką, dobre granie pod koszem, wykorzystywanie wysokich i wierzę, że będzie dobrze. Wynik to składowa całej drużyny. Patrząc jednak na punkty to widać, że cała piątka, która wyszła, dała powyżej dziesięciu punktów, co jest bardzo ważne, bo gra opiera się na wszystkich. Do tego Kwiatkowski dołożył 8 punktów wychodząc z ławki, dał więc bardzo dobrą zmianę i to się rozłożyło – ocenił trener Czaja.

3. mecz rundy play-out I ligi koszykówki męskiej:
KS Księżak Syntex ŁowiczElektrobud-Investment ZB Pruszków 83:77 (23:23, 16:17, 20:12, 24:25)
Księżak: Marcin Salamonik 21 (2×3), Arkadiusz Kobus 15 (1×3), Łukasz Ratajczak 13, Jan Grzeliński 13 i Mikołaj Motel 10 (1×3) oraz Michał Kwiatkowski 8, Michał Świderski 3 i Daniel Nieporęcki.
Najwięcej dla Pruszkowa: Karol Kamiński 24 (3×3), Przemysław Tradecki 15 (3×3) i Mateusz Szwed 14.
Sędziowali: Adam Krasuski, Wojciech Majcherowicz (obaj Katowice) i Bogna Podkowińska (Bytom). Komisarz: Bartłomiej Wojdak (Łódź).

3. mecz ćwierćfinałowy rundy play-off I ligi koszykówki męskiej:
KS Górnik Trans.eu Wałbrzych (8) – WKS FutureNet Śląsk Wrocław (1) 100:91. Wynik meczu: 1:2.
Biofarm Basket Poznań (7) – KK Enea Astoria Bydgoszcz (2) 71:80. Wynik meczu: 0:3.
GKS Tychy (6) – STK Rawlplug Sokół Łańcut (3) 95:91. Wynik meczu: 1:2.
WKK Wrocław (5) – STK Czarni Słupsk (4) 73:99. Wynik meczu: 1:2.
4. mecz ćwierćfinałowy rundy play-off I ligi koszykówki męskiej (2019.04.13):
KS Górnik Trans.eu Wałbrzych (8) – WKS FutureNet Śląsk Wrocław (1). n, godz. 17.00.
GKS Tychy (6) – STK Rawlplug Sokół Łańcut (3). n, godz. 18.00.
WKK Wrocław (5) – STK Czarni Słupsk (4). n, godz. 14.30.

9. i 10. miejsce (koniec sezonu):
KK Jamalex Polonia 1912 Leszno (9) i KS Pogoń Prudnik (10)

SKK Siedlce (16) – MUKS Energa Kotwica Kołobrzeg (11) 72:80. Wynik meczu: 1:2.
AZS AGH Kraków (15) – KKS Polfarmex Kutno (12) 86:82. Wynik meczu: 1:2.
KS Księżak Syntex Łowicz (14) – Elektrobud-Investment ZB Pruszków (13) 83:77. Wynik meczu: 1:2.